ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Dotykové displeje vám pomôžu písať rýchlejšie

5.6.2012 18:43:11 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1616x

Písanie na dotykovom displeji je pomalé a prináša veľa chýb. Klávesnice, ktoré by sa prispôsobili štýlu písania používateľa by mohli zmierniť frustráciu a znížiť počet chýb spojených s písaním počas chôdze.

 

Slabá fyzická odozva sťažuje používanie dotykových klávesníc. Všetky časti obrazovky sú na dotyk rovnaké, takže je jednoduché netrafiť klávesu. Oproti bežný klávesniciam ale majú tie na dotykových obrazovkách predsa len jednu výhodu – ich rozloženie sa dá prispôsobiť štýlu používateľa.

Leah Findlater z Marylandskej univerzity a Jacob Wobbrock z Washingtonskej univerzity skúmali ľudí pri písaní na dotykovej obrazovke a zaznamenávali každý ich dotyk. Záznamy ukázali odchýlky v štýle písania, ktoré môžu byť príčinou chýb.

Systém navrhnutý vedcami po identifikovaní odlišností pri písaní upravil rozloženie klávesnice. Ak používateľ pravidelne triafal spodný okraj klávesy, jej pozícia sa posunula nižšie. Alebo medzerník sa mohol zväčšiť, aby sa dal jednoduchšie trafiť palcom. Personalizácia klávesnice priniesla používateľom zrýchlenie písania o 15 %, vedci ale nezaznamenali žiadnu zmenu v presnosti.

Podobný prístup môže pomôcť zmenšiť množstvo chýb vznikajúcich pri písaní počas chôdze. V druhom experimente vedci skúmali ľudí píšucich počas prechádzky. Záznamy z akcelerometra porovnali vedci s chybami pri písaní a odhalili niektoré príčiny chýb. Napríklad pri dotyku chodidla so zemou má dotyk na displeji sklon smerovať viac k stredu obrazovky.

Vedci svoje pozorovania použili rpi návrhu klávesnice pre iPhone, ktorá sleduje činnosť akcelerometra a upravuje klávesnicu podľa zaznamenaných chýb. Testy ukázali, že softvér, označovaný ako WalkType, zvýšil rýchlosť písania v porovnaní s bežnou klávesnicou pre iPhone o 13 %. Množstvo chýb kleslo z 10 % na 6 %.

Oba nápady prezentovali vedci minulý mesiac na konferencii Conference in Human Factors in Computing Systems.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,97
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.