ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Google čoskoro odpovie na naše otázky priamo

6.6.2012 16:18:11 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2635x

Vyhľadávacie nástroje sa menia na niečo nové: mozgy, ktoré nám neukážu len odkazy, ale dokážu priamo reagovať na otázky položené bežnou rečou.

 

Od založenia spoločnosti Google v roku 1998 sa vyhľadávacie nástroje výrazne nezmenili. Bežia na oveľa rýchlejších serveroch a fungujú na základe sofistikovaných algoritmov, ale pocit používateľa je v zásade rovnaký: zadá niekoľko slov a zobrazia sa mu odkazy na najvhodnejšie stránky.

To sa ale má zmeniť. Google predstavil svoj „graf znalostí“, ktorý prináša okrem odkazov na stránky aj fakty a služby súvisiace s vyhľadávanými výrazmi. Je to posledný krok v procese, ktorý vedie k zmene vyhľadávacích nástrojov na mozog, ktorý bude poznať odpovede na naše každodenné otázky.

„Vyhľadávanie je dobré na nájdenie stránok,“ povedal Shashidhar Thakur z Googlu. „My však môžeme ísť ďalej a prinášať znalosti.“

Odkazy nutne nemusia byť najvhodnejšou odpoveďou na náš dotaz. Keď hľadáme „kde je ŠK Slovan Bratislava“, najlepšie pre nás by bolo, keby sa nám hneď zobrazila bratislavská adresa klubu namiesto odkazu na dokument, ktorý túto informáciu obsahuje. Google a vyhľadávač Bing od Microsoftu už dnes dokážu odpovedať priamo na malé množstvo dotazov, rozsah a podrobnosť odpovedí sa ale má významne rozšíriť.

V posledných rokoch získavali aj Microsoft aj Google veľké bázy znalostí. Ich bohatstvo pochádza z verejne dostupných informácií, napríklad z Wikipedie. „Všetky informácie o objekte sú roztrúsené na internete,“ myslí si Stefan Weitz pracujúci pre Bing. „Výzvou je ich spojiť.“

Tieto voľne dostupné informácie Google spojí z interne získanými dátami, napríklad s adresami firiem či mapami. Všetko to vytvára „graf“: sieť vecí, ľudí a miest a vzťahov medzi nimi. Graf Googlu obsahuje 500 miliónov entít spojených desiatkami tisícov rôznych vzťahov. Znalostný graf Microsoftu obsahuje podľa Weitza 350 miliónov entít.

Google teraz skúša verziu služby, kedy sa pri vyhľadávanom slove zobrazia aj základné informácie o pojme a ponuka relevantných odkazov. Výber údajov je založený na predchádzajúcich vyhľadávania, takže Google vie, o aké informácie majú asi používatelia záujem.

Bing zvolil inú stratégiu. Graf znalostí využije na poskytovanie odkazov na služby súvisiace s vyhľadávaným výrazom. Pri vyhľadávaní reštaurácie sa vám ukáže odkaz na stránku reštaurácie. ale pri príchode myši poskytne Bing možnosť prečítať si recenzie, prezrieť si fotografie podniku alebo rezervácie stolu.

Google a Microsoft tiež zlepšujú schopnosť vyhľadávačov rozumieť dotazom v bežnej reči. Spolu s grafom znalostí tak bude možný nový spôsob vyhľadávania. Thakur pracuje na schopnosti Googlu odpovedať na podrobné otázky o svete, napríklad o všetkých knihách, ktoré boli sfilmované alebo o všetkých sopkách, ktoré vybuchli v zadanom čase.

Prístup Microsoftu orientovaný na služby nájde podľa Weitza svoje najväčšie využitie pri mobilných zariadeniach. Ľudia na cestách často potrebujú skôr priamu odpoveď na otázky typu „ako sa najrýchlejšie dostanem na stanicu?“ ako odkaz na stránku s vhodnou mapou.

Obaja giganti ale majú konkurenciu s nováčikom, ktorý uzavrel dohodu s jedným z ich rivalov. Wolfram Alpha, dielo matematika Stephena Wolframa sa tiež spolieha na množstvo znalostí. Na rozdiel od Microsoftu a Googlu, ktorí údaje získavajú z webových stránok, získava tím okolo Alphy znalosti z tradičných a overených zdrojov. Alpha dokáže údaje porovnávať a kombinovať. Spojením lokalizácie a údajov leteckých spoločností napríklad presne určí lietadlá, ktoré nám prelietajú nad hlavou.

Alpha sa presadila minulý rok, keď ju začal používať Apple v pozadí svojho asistenta Siri, ktorý sa objavil v najnovšom iPhone. Je to druh aplikácie, ktorý by Google a Microsoft, so svojím vlastným systémom na rozpoznávanie reči, chceli tiež vyvinúť.

Siri môže byť len začiatok. Grafy znalostí budú možno čoskoro využívať mnohé služby riadené hlasom. Chcete počuť pieseň z 80. rokov, ktorá bola v soundtracku akčného trháka, ktorého meno si už nepamätáte? Alebo nájsť najlepší fotoaparát s cenou do 200 €? Dnes musíte prejsť množstvo odkazov. Zajtra vám možno graf znalostí poskytne odpoveď okamžite.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,64
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.