ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Zvládne robot testy na univerzitu?

23.10.2012 14:34:57 | * q
Fujitsu | Počet zobrazení: 3592x

Robot Tódai je projekt, ktorého cieľom je vytvoriť umelú inteligenciu, natoľko vysokú, aby dokázal zložiť prijímacie testy na Tokijskú univerzitu Tódai.

 

Za týmto ambicióznym projektom stojí spoločnosť Fujitsu Laboratories a National Institute of Informatics (NII), japonský inštitút pre informatiku. Spolupracujú od minulého roku, pričom v roku 2016 by mal umelý mozog dosiahnuť lepšie výsledky, ako ostatné počítače, a takto posunúť hranicu kvality umelej inteligencie na prelomovú priečku a v roku 2021 by sa mal primárny cieľ projektu Tódai úspešne zrealizovať.
Fujitsu Laboratories sa už niekoľko rokov venuje tejto problematike, zameriava sa na výskum tzv. počítačovej algebry. Práve vzorce sú kľúčom k riešeniu matematických problémov súvisiacich s matematickou analýzou a technológiami optimalizácie. V súčasnosti dokáže počítačová algebra vyriešiť len okolo 50 až 60 percent príkladov prijímacích skúšok.
Aby umelý mozog vedel prečítať zadanie pri prijímacích skúškach, musí ho najprv prekonvertovať z prirodzeného ľudského jazyka do jazyka počítačového, ktorému by porozumel. Potom by problém vyriešil špeciálnym programom.
Celý proces má teda tri kroky:
1. Sémantická analýza: pochopenie zadania v ľudskom jazyku
2. Transformácia zadania (problému) do podoby, ktorú môže spracovať počítač
3. Samotný výpočet
Napriek vytvorenej presnej koncepcii, jednotlivé kroky predstavujú problém. K ich úspešnému riešeniu je nutné použiť správnu kombináciu rôznych technológií. Aby robot pochopil spôsob ľudského jazyka, nestačí analyzovať jednotlivé slová. Je treba zohľadniť matematickú terminológiu a obecné matematické predpoklady na úrovni akademickej pôdy.
NII a Fujitsu Laboratories okrem projektu Tódai vytvorili spoluprácu pri vývoji ďalších informačných technológií zameraných na človeka. Medzi ne patrí metóda rozpoznávania a interpretácie vzorcov a ich prevedenie do zrozumiteľnej podoby pre počítače, tiež spolu pracovali na spracovaní prirodzeného ľudského jazyka a generovanie vzorcov pre príslušný matematický program a technológiu spracovania vzorcov, ktorá nájde riešenie vygenerovaných vzorcov. Ak by uspeli aj v týchto projektoch, dá sa očakávať pokrok v používaní matematických vzorcov.

 

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,20
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.