Môže naše telo cítiť budúcnosť?

23.10.2012 22:11:30 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 4853x

Nebolo by úžasné, ak by nás naše telo dokázalo pripraviť na budúcnosť napriek tomu, že neexistuje náznak, že sa niečo stane?

 

Podľa výskumu vedcov z Northwestern University môže existovať predtucha bez akýchkoľvek vonkajších vplyvov. Vyplýva to z analýzy 26 výskumov publikovaných v rokoch 1978 až 2010.

Vedci už vedia, že podvedomie vie niekedy viac než vedomie. Otázkou ostávalo, či ľudia majú schopnosť predpovedať budúcnosť aj bez vonkajších podnetov.

Napríklad človek, ktorý hrá v práci hru so slúchadlami na ušiach, nemôže počuť prichádzajúceho šéfa. „Naša analýza ale ukázala, že ak by ste sa naladili na vaše telo, mali by ste byť schopní zachytiť túto udalosť 2 až 10 sekúnd skôr ako sa stane,“ povedala Julia Mossbridgeová, ktorá viedla výskum. „Mali by ste mať dostatok času vrátiť sa k vašej práci.“

Tento fenomén sa niekedy označuje ako „predtucha“ alebo „cítenie budúcnosti“, Mossbridgeová ani ďalší vedci ale nevedia, či ľudia skutočne vnímajú budúcnosť. Podľa Mossbridgeovej ide o „anomálnu predpokladanú aktivitu“, pretože ju nedokážeme vysvetliť súčasným chápaním biológie, je predbežná, pretože sa zdá, že predpovedá budúce fyziologické zmeny bez akéhokoľvek známeho náznaku a je to aktivita, pretože pozostáva zo zmien v srdcovocievnom, kožnom a nervovom systéme.

originál článku