ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Suprapevnosť stráca svoj lesk

23.10.2012 22:26:43 | Ján Klučár
sciencenews.org | Počet zobrazení: 1x

Jeden z najvzrušujúcejších fyzikálnych objavov za posledné roky nemusí byť vlastne ani objavom. Správy o suprapevnosti, stave, v ktorom hélium cez seba preteká bez trenia, možno nie sú ničím iným ako bežným tuhnutím látok.

 

Tento nový záver pochádza od toho istého vedca, ktorý v roku 2004 prvý ohlásil dôkazy suprapevnosti. Moses Chan z Penn State povedal, že zopakoval svoj experiment, pričom eliminoval pravdepodobné zdroje experimentálnych chýb a nenašiel žiadne známky suprapevnosti.

Objav suprapevnosti by bol prípadom, pre ktorý sú stvorené Nobelove ceny. Supratekutiny sú kvantové tekutiny, ktoré sa pri tečení riadia neobvyklými pravidlami. Suprapevné materiály by boli pevným ekvivalentom supratekutín. Vnútri nich by atómy nejako dokázali opustiť kryštalickú mriežku a tiecť vovnútri nej bez akejkoľvek námahy.

Chanov pôvodný experiment, urobený v spolupráci s Eunseongom Kimom, hľadal stopy toho, ako tento suprapevný tok dokáže ovplyvniť otáčavý pohyb valca. Naplnili sklený valec pevným héliom a nechali ho krútiť sa. Chan a Kim potom schladili svoju aparatúru a pozorovali, ako sa valec otáčal oveľa rýchlejšie. Vyvodili z toho záver, že časť hélia začala tiecť ako suprapevná látka, čím takpovediac uvoľnila svoje zovretie materiálu okolo nej a spôsobila, že zotrvačnosť, odolnosť voči zmene pohybu, klesla.

Neskôr podobné experimenty zdanlivo potvrdzovali tento nález. Avšak dôležité otázky zostali aj naďalej, napríklad - prečo niektoré laboratória pozorovali výrazný efekt a niektoré len minimálny. John Beamish z Kanadskej Albertskej Univerzity povedal, že pre vedcov pracujúcich v tomto odbore bolo prekvapujúce, aké ťažké bolo potvrdiť alebo vyvrátiť existenciu suprapevnosti. Každý rok vraj očakávali, že všetko bude čoskoro jasné.

Práca Beamisha a ostatných naznačovala, že zvláštne správanie sa hélia sa ukazovalo, nie vtedy, keď boli kryštály hélia dokonalé, ale keď boli posiate štrukturálnymi nedokonalosťami, ktoré sa pohybovali po tejto látke. Teraz sa zdá, že toto šmýkanie spôsobuje, že látka tuhne spôsobom napodobňujúcim suprapevnosť.

Vo svojom pôvodnom experimente Chan urobil čo sa dalo, aby redukoval takéto neželané vplyvy. Nakoniec sa rozhodol navrhnúť celý valec odznova. Problémom sa ukázala byť malá medzera medzi skleneným valcom a kovovou platňou na dne nádoby, kde sa pevné hélium miešalo a unikalo meraniam. Vedci si mysleli, že Chanova medzera bola príliš malá na to, aby bola problémom, avšak tento efekt sa v skutočnosti znásoboval, čím bola táto medzera menšia.
Hýbajúce sa nedokonalosti sa, podľa parížskeho fyzika Sébastiena Balibara, nakoniec stali novým kvantovým úkazom. Dodáva, že nielen že tomu teraz rozumieme ako výnimočnej manifestácii základného úkazu vo fyzike pevných látok, ale takisto sme zistili, že je to najpravdepodobnejšie vysvetlenie takzvanej suprapevnosti.

Viaceré nedávne štúdie uviedli, že v tomto prípade zrejme ide o tuhnutie, a nie o suprapevnosť. Avšak zopár experimentov, vrátane jedného urobeného Kimom v Kórejskom Advanced Institute of Science and Technology, sa ešte doteraz nedá celkom vysvetliť.

Balibar nakoniec povedal, že stále dúfa v existenciu suprapevnosti a že sa staví, že do desiatich rokov ju objavia. Nakoniec však dodal, že je to dosť riskantná stávka.

http://www.sciencenews.org/view/generic/id/345721/description/Supersolidity_loses_its_luster

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,19
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.