Ako chrániť rastliny bez chémie?
30.10.2012 09:33:01 | * q| Počet zobrazení: 5741x
Hoci bolo toto leto prevažne suché, predsa sa len vyskytli daždivé dni. Spolu s teplom priam priali rozmnožovaniu rôznych hubovitých ochorení, a tak poľnohospodári, ovocinári a záhradkári siahli po fungicídoch, chemických látkach, usmrcujúcich plesne a huby. A nemuseli by.
Pyhtium oligandrum, alebo múdra huba, ako ju nazval jej objaviteľ, je neobyčajný pôdny parazit. Existuje 130 druhov rodu Pythium, ktoré ohrozujú rastliny, z toho štyri napadajú iné huby vrátane vlastného rodu. Pyhtium oligandrum je zvláštny organizmus. Nedávno vytvorili biológovia preň novú ríšu, Stramenopila, kam zaraďujeme organizmy niekde medzi prvokmi a hubami. Preto aj Pythium oligandrum nazývame hubový organizmus. Ako keby bol na vyššej úrovni než bežné huby.
Plesne na rastlináchZaujímavé vlastnosti tohto organizmu objavil český vedec Dáša Veselý, ktorý ho v roku 1972 izoloval z pôdy. Dnes Pythium oligandrum skúmajú početné zahraničné laboratóriá na molekulárnej úrovni, aby sme mohli čo najlepšie využiť jeho vlastnosti. Spočiatku skúmal profesor Veselý jeho vplyv na hubovité ochorenia rastlín, pre ktoré navrhol vhodný prípravok. V pôde majú organizmy, najmä hubovité, silnú schopnosť súťaživosti s inými organizmami, čo je dôležité pre zachovanie rovnováhy. Zistil, že Pythium oligandrum parazituje na iných hubovitých organizmoch, ktoré napádajú kultúrne rastliny, a preto ich treba chrániť rôznymi pesticídmi a fungicídmi. Spočiatku sa ako pôdna huba využíval len na ochranu klíčiacich semien a malých vyrastajúcich rastliniek. Neskôr však vývoj priniesol prekvapenie, že táto pôdna huba dokáže účinne chrániť rastliny aj proti listovým chorobám, v niektorých prípadoch lepšie ako chemické postreky.
Prekvapivé bolo tiež zistenie, že patogénnu hubu nielen odstráni, ale aj vyvoláva v rastline odolnosť proti nej. Po aplikácii do pôdy Pythium oligandrum chemickým signálom vyvolá v rastline produkciu rastlinných hormónov, napríklad auxínu, ktorý ma tiež svoj podiel na zvyšovaní odolnosti. Auxín získal svoj názov pre svoju schopnosť urýchľovať rast ošetrených častí rastlín, hlavne mladých (grécke auxein znamená predlžovať sa, rásť). Takže pôsobením hubového organizmu Pythium oligandrum nielenže vymiznú parazitické huby a plesne, ale pôsobením auxínu začne lepšie rásť koreňový systém a rastlina si vyvinie odolnosť proti ochoreniu, a preto dokáže odolať neskoršiemu ataku.
Pre ľudí je tento hubový organizmus neškodný, pretože sa nerozmnožuje pri teplote ľudského tela. Naopak, pri výrobe preparátov na priemyselné použitie sa náhodou ukázalo, že mu chutia aj plesne spôsobujúce hubovité a kvasinkovité ochorenia nôh (nepríjemne sa liečiace mykózy nechtov a kože) ľudí. Ľudská pokožka má svoju prirodzenú mikroflóru, ktorá tam patrí. Stačí však drobné poranenie, oslabená imunita alebo nejaký problém v oblasti, kde sa mikroflóra vyskytuje, a namnoží sa tam patogén, ktorý spôsobuje problémy. Keď sa takéto postihnuté miesto lieči prípravkom z hubového organizmu Pythium oligandrum, ktorý je hubovitým pôdnym organizmom, tak je to preň cudzorodé prostredie z iného ekosystému a on ho odstráni, zlikviduje a umožní návrat normálnej, prirodzenej mikroflóre. Odstránením mikroorganizmov zbaví nohy zápachu. Niektoré baktérie, rozkladajúce sa pri potení nôh a spôsobujúce zápach, totiž žijú práve v symbióze s plesňami. Pythium oligandrum vytvára enzýmy, ktoré bránia usadeniu sa baktérií. Vybrané enzýmy dokážu potláčať a priaznivo ovplyvňovať prejavy lupienky, atopického ekzému, vaginálnej mykózy (kandidózy) alebo pomáha aj pri paradentóze a nehojacich sa ranách. Keď dokončí svoju prácu, čiže keď zlikviduje zostavu mikroorganizmov, s ktorými príde do styku, ukončí svoj životný cyklus a odíde z tela prirodzenou cestou.
Pri ďalšom výskume sa ukázalo, že Pythium oligandrum ničí aj plesne, ktorým sa dobre darí na vlhkom murive, a dokonca je účinné aj pri trvalom odstraňovaní plesní na stenách a stavbách. Ako fungicíd bojuje bez problémov napríklad s drevokaznou hubou drevokaz slzivý (Serpula lacrymans) alebo mikroskopickou vláknitou hubou Stachybotrys chartarum. Pri natretí napadnutej steny touto čiernou hubou sa bojujúce Pythium oligandrum vrastie do omietky až do hĺbky pol centimetra a likviduje hostiteľa. Keď dielo dokoná, uloží sa v podobe semien, spór, akoby sa vysuší. Len čo sa do steny vráti nadmerná vlhkosť a objavia sa plesne, Pythium oligandrum ožije a vrhne sa na ne.