Nová technológia možno pomôže poraziť Moorov zákon
30.10.2012 09:42:32 | * qitnews | Počet zobrazení: 5295x
Moorov zákon hovorí, že počet tranzistorov v počítačovom čipe sa zdvojnásobí každých 18 mesiacov. Tento zákon sa výrazne podpísal pod technologický rozvoj moderných počítačov a telefónov a bol pravdivý počas posledných štyroch dekád.
Moorov zákon však nie je zákon v pravom zmysle slova, ide skôr o predpoveď, ktorá sa skôr či neskôr stane nepravdivou. Problémom je veľkosť tranzistorov, ktorá sa neustále približuje k fyzikálnym limitom použitej výrobnej technológie. Procesor Ivy Bridge sa vyrába 22-nanometrovou technológiou a Intel očakáva, že jej limit je 5 nanometrov.
IBM však pracuje s novou technológiou uhlíkovej nanotrubice, ktorá by mohla situáciu zmeniť. V rámci nedávneho výskumu sa podarilo vytvoriť nanotrubicu s 10 000 tranzistormi. Oproti miliardám tranzistorov, ktoré sa nachádzajú v dnešných kremíkových zariadeniach, je to pomerne malé číslo, ale dôležitosť tohto poznatku spočíva v poukázaní na funkčnosť novej technológie. IBM totiž vytvorilo túto trubicu pomocou klasického spôsobu, ako sa pracuje s kremíkom, pričom výsledok dosahuje vlastnosti potrebné na použitie v praxi.
Vďaka tomu by mohlo byť možné vymeniť technológiu bez nutnosti zmeny výrobného procesu. Každá uhlíková nanotrubica je hrubá ako jeden atóm a má tvar cylindra. Elektrinu však dokáže viesť lepšie ako kremík, má perfektný tvar, aby fungovala ako tranzistor, a hlavne je v porovnaní s kremíkom menšia.