ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Kolízie komét vysvetľujú 17 rokov starú záhadu

14.11.2012 22:10:12 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1812x

Každých šesť sekúnd, po dobu miliónov rokov sa kométy medzi sebou navzájom zrážajú okolo hviezdy v súhvezdí Veľryby zvanej 49 CETI, ktorá sa dá pozorovať voľným okom.

 

Počas posledných troch desaťročí astronómovia objavili stovky prachových diskov okolo hviezd, no len v dvoch prípadoch - medzi ktoré patrí aj 49 CETI- objavili aj veľké množstvo plynu obiehajúceho okolo nich.

Mladé hviezdy, staré asi milión rokov, majú okolo seba disky obsahujúce aj prach aj plyn, avšak plyn sa zvykne vypariť maximálne do desať miliónov rokov. 49 CETI, ktorá sa považuje za o veľa staršiu, je stále obklopená ohromne veľkým množstvom plynu vo forme molekúl oxidu uhoľnatého. Tento plyn mal však podľa súčasných teórií už dávno vyprchať.

Benjamin Zuckerman z UCLA povedal, že vek 49 CETI sa odhaduje na 40 miliónov rokov a záhadou je, ako je možné, že sa aj po takom dlhom čase, okolo tejto bežnej hviezdy, nachádza toľko plynu. 49 CETI je najstaršia známa hviezda, okolo ktorej sa také veľké množstvo plynu vyskytuje.

Zuckerman a jeho pomocník Inseok Song z Georgijskej univerzity predpokladajú, že tento plyn pochádza z veľmi masívneho disku okolo 49 CETI podobného Kuiperovmu Pásu, ktorý sa nachádza v našej slnečnej sústave za obežnou dráhou Neptúnu.

Celková hmotnosť rôznych objektov tvoriacich Kuiperov Pás, vrátane trpasličej planéty Pluta, je asi desatina hmotnosti Zeme. Avšak astronómovia si myslia, že keď sa Zem formovala, bola hmotnosť Kuiperovho Pásu asi 40 násobkom hmotnosti Zeme. Počas 4,5 miliardy rokov od tohto obdobia sa väčšina hmotnosti Kuiperovho Pásu stratila.

Pre porovnanie, disk okolo 49 CETI má momentálne hmotnosť asi 400 násobku hmotnosti Zeme, čiže 4000 násobku terajšej hmotnosti Kuiperovho Pásu. Zuckerman povedal, že okolo 49 CETI a ďalšej 30 miliónov rokov starej hviezdy obiehajú stovky biliónov veľkých komét, ktoré do seba navzájom narážajú. Tieto mladé kométy by mali obsahovať viac oxidu uhoľnatého než kométy v našej slnečnej sústave. Keď sa navzájom zrazia, oxid uhoľnatý unikne vo forme plynu. Plyn, pozorovaný okolo týchto dvoch hviezd, je výsledkom extrémne vysokého počtu zrážok komét.

Zuckerman nakoniec dodal, že výsledky výpočtov naznačili, že každých šesť sekúnd sa u týchto hviezd vyskytne zrážka komét. Týmto výsledkom boli veľmi prekvapení. Tieto kolízie trvajú už asi 10 miliónov rokov. Zuckerman a tím ďalších vedcov objavili plyn okolo 49 CETI v roku 1995, no trvalo 17 rokov, kým sa podarilo zistiť pôvod tohto plynu.

http://www.sciencedaily.com/releases/2012/11/121108181917.htm

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,93
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.