ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Búrky opäť v normále?

8.6.2007 13:35:32 | Q
Nature | Počet zobrazení: 3308x

Súčasný stav hurikánov vyzerá veľmi podobne ako dlhodobý priemer.

 

Zvýšený počet hurikánov nad tropickým severným Atlantikom za posledných 12 rokov môže mať so zmenou klímy spoločného menej ako sa predpokladalo. Séria sezón búrok od roku 1995 môže byť len návratom do normálu po dlhom nezvyčajne pokojnom období v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch 20. storočia.

Vplyv klímy na hurikány v budúcnosti súvisí s jej vplyvom na vietor a ten je podľa odborníkov takmer nepredpovedateľný.

Po sérii hurikánov v Karibiku a na pobreží USA vznikla medzi odborníkmi teória, že za zvýšený počet hurikánov môže globálne otepľovanie. vedci si myslia, že stúpajúca teplota mora má priamy dopad na silu búrok. Ale sú búrky častejšie v otepľujúcom sa svete?

Je ťažké skúmať dlhodobé trendy hurikánov, lebo do roku 1950 neexistujú žiadne presné záznamy. Vedci na univerzite v Uppsale vo Švédsku vypočítali hurikány za posledných 270 rokov.

Vznik hurikánu závisí od teploty mora a od formy vetru – ak vietor veje v rôznych výškach inými smermi, je väčšia pravdepodobnosť vzniku búrky.

Aby preskúmali vietor, pozorovali vedci hustotu starých koralov. Tá závisí od zrážok v čase rastu, ktoré zase závisia od rýchlosti pasátov. pasáty v tej časti sveta vejú opačným smerom ako vetry vo vysokých polohách a preto sa so silou vetra zvyšuje pravdepodobnosť vzniku búrky.

Z pozorovania koralov vypočítali vedci údaje o sile vetra a spolu so záznamami o teplote mora mohli určiť aktivitu hurikánov v histórii. Obdobia výraze zvýšenej frekvencie výskytu hurikánov (viac ako 4 veľké búrky za rok) nesúhlasili presne s teplejšími obdobiami. Za posledných 270 rokov prebehlo šesť období zvýšenej búrkovej aktivity a všetky sa odohrali pri teplote mora a vzduchu, ktorá bola nižšia ako dnes.

Je ťažké predpovedať, čo prinesie budúcnosť. Oceán sa otepľuje, ale nikto nevie, čo to spraví s vetrom.

Štúdia nemusela pokryť všetky búrky za posledných 270 rokov, pretože skúmala len oblasť Karibiku. Na rekonštrukciu všetkých búrok sú podľa vedcov potrebné dáta z celého sveta.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,70
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.