ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Horúci Kansas pred 270 miliónmi rokov

29.3.2013 21:17:28 | Ján Klučár
sciencenews.org | Počet zobrazení: 2640x

Obdobie Permu bolo veľmi horúce. Teploty vzduchu blízko rovníku sa vyšplhali takmer až k 74 °C. Neil Tabor z Southern Methodist University povedal, že tieto horúčavy by mohli vysvetliť, prečo rastliny a zvieratá z časti trópov v tejto perióde vymizli ešte skôr, než sa začalo masové vymieranie na konci Permu pred 252 miliónmi rokov. Len odolné mikróby dokážu zniesť takéto teploty.

 

Dôkazy takýchto horúčav pochádzajú z Kansasu, ktorý bol v Perme blízko rovníku, keď bol súčasťou kontinentu Pangea. Predchádzajúce štúdie ukázali, že v strede Permu bol západný Kansas púšťou, kde sa opakovane formovali jazerá soľanky. Tie sa následne vyparili a zanechali ložiská soli. Kathleen Benison z West Virginia University predtým zistila, že teploty v danej oblasti v tom čase dosahovali 50 °C, čo nie je viac než dnešné teploty v kalifornskej Doline smrti.

Benison a jej kolega Jay Zambito boli prekvapení, keď našli známky vyšších teplôt pri skúmaní iného územia v západnom Kansase. Analyzovali kryštály kamennej soli, ktoré fungujú ako prírodný teplomer. Pri raste v soľankových jazerách kryštály kamennej soli zachytia mikroskopické bublinky slanej vody. V laboratóriu vedia vedci odhadnúť teplotu, pri ktorej sa tieto bublinky sformovali.. Benison povedala, že každá bublinka obsahuje veľmi presný teplotný údaj z konkrétneho miesta a času. Keďže jazerá soľanky boli hlboké len niekoľko decimetrov, bublinky v kamennej soli sú dobrým ukazovateľom teplôt na povrchu.

Benisonovej tím zozbieral takmer 400 údajov o teplote z 15 vrstiev sedimentov z hĺbky 600 až 800 metrov pod povrchom. Toto nálezisko ako celok je približne 270 miliónov rokov staré, no presné vekové rozdiely medzi jednotlivými vrstvami nie sú známe. Blízko začiatku a blízko konca záznamov boli priemerné teploty v rozmedzí 20 až 40 °C, kým v stredných vrstvách dosiahli 45 °C. V tomto období sa pohybovali denné teploty medzi 25 až 74 °C. Benison a jej tím plánujú skúmať teploty na väčšom geografickom území, aby zistili, či tieto horúčavy neboli len regionálnym úkazom.

Niektorí vedci však nie sú presvedčení o tom, že Benison a jej tím našli skutočne známky tak vysokých teplôt. Ron Spencer z University of Calgary povedal, že je otázne, či skutočne získali teploty vzduchu, pretože v dnešných soľných jazerách dokáže byť soľanka oveľa teplejšia než vzduch, keďže lepšie zachytáva teplo. Ak sú však získané teploty presné, vytvárajú novú záhadu. Tabor nakoniec dodal, že momentálne nie je známe, ako sa takéto extrémne podmienky mohli na danom mieste v danom čase vyvinúť. Podnebné simulácie totiž ešte nedokážu vysvetliť, ako by si tak teplá oblasť mohla na povrchu zachovať tekutú vodu.

Prevzaté z originálu "Kansas was unbearably hot 270 million years ago" na sciencenews.org

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,81
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.