ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Novoobjavený mäsožravý dinosaurus otvoril viac otázok, než koľko ich zodpovedal

21.4.2013 23:07:23 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2323x

Prvý nový druh dinosaurov objavený na Madagaskare za takmer celé posledné desaťročie vypĺňa medzery vo fosílnych záznamoch ostrova. Dahalokely tokana bol dlhý 3 až 4,5 metra a žil pred približne 90 miliónmi rokov. Tento dinosaurus patrí do skupiny nazývanej abelisauroidy, čo boli mäsožravé dinosaury vyskytujúce sa na južných kontinentoch. Doteraz neexistovali na Madagaskare z tejto skupiny žiadne pozostatky z obdobia pred 165 až 70 miliónmi rokov. Teraz však Dahalokely túto medzeru zmenšil o 20 miliónov rokov.

 

Fosílie Dahalokely boli vykopané v rokoch 2007 a 2010 blízko mesta Antisiranana na severe Madagaskaru. Nájdené kosti boli stavcami a rebrami. Keďže táto časť kostry je u niektorých dinosaurov zvlášť charakteristická, tím vedcov bol schopný tieto vzorky identifikovať ako patriace novému druhu. Viacero jedinečných charakteristík, vrátane tvaru niektorých dutín v stavcoch, sa líšili od hocičoho, čo bolo objavené skôr, avšak ďalšie charakteristiky spoľahlivo identifikovali Dahalokely ako abelisauroidného dinosaura.

Keď žili Dahalokely, Madagaskar bol spojený s Indiou, s ktorou boli izolovaným pevninským útvarom v Indickom Oceáne. Geologické dôkazy indikujú, že Madagaskar sa od Indie oddelil pred 88 miliónmi rokov, čo bolo relatívne krátko po období, kedy Dahalokely žil. Preto by mohol tento dinosaurus byť predkom zvierat žijúcich na Madagaskare a v Indii. Avšak o Dahalokely sa doteraz toho vie len málo, a preto sa táto teória nedá definitívne potvrdiť alebo vyvrátiť. Doteraz nájdené kosti reprezentujú zaujímavú zmes charakteristík nájdených u dinosaurov z Madagaskaru aj z Indie.

Andrew Farke z Raymond M. Alf Museum of Paleontology povedal, že už dlho si mysleli, že abelisauroidy obývali Madagaskar pred 90 miliónmi rokov, pretože už dávnejšie sa našli ich pozostatky z neskorších období. Dahalokely túto hypotézu potvrdil. Fosílie tohto dinosaura však nie sú kompletné a ešte mnoho otázok, ktoré vedci o Dahalokely majú, zostáva nezodpovedaných. Otázne je, či bol tento dinosaurus príbuzným neskorších abelisauroidov na Madagaskare.

Meno Dahalokely tokana pochádza z malgašského jazyka a znamená „osamelý malý bandita“. Toto pomenovanie bolo vytvorené s ohľadom na to, že daný dinosaurus bol mäsožravec, a že v jeho časoch boli India a Madagaskar izolované od zvyšku sveta.

Joe Šertich z Denver Museum of Nature & Science povedal, že tento dinosaurus bol blízkym príbuzným ďalších známych dinosaurov z južných kontinentov, akými boli napríklad Carnotaurus z Argentíny a Majungasaurus z Madagaskaru. Nakoniec dodal, že ich nový nález ukazuje, aké dôležité je skúmať nové oblasti sveta, na ktorých by sa mohli nachádzať pozostatky mnohých doteraz neobjavených druhov dinosaurov.

Prevzaté z originálu "New Carnivorous Dinosaur from Madagascar Raises More Questions Than It Answers" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,92
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.