ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Podľa predpovedí bude atlantická hurikánová sezóna roku 2013 pravdepodobne extrémne aktívna

26.5.2013 22:15:16 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2169x

NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zverejnila predpoveď, podľa ktorej je 70 percentná pravdepodobnosť výskytu 13 až 20 pomenovaných búrok (s rýchlosťou vetra minimálne 63 km/h), z ktorých by 7 až 11 malo byť hurikánmi (s rýchlosťou vetra minimálne 119 km/h). 3 až 6 by ich dokonca mohlo byť veľkými hurikánmi (kategórie 3, 4 a 5 s rýchlosťou vetra minimálne 179 km/h).

 

Tieto odhady sú vysoko nad priemer, ktorý je 12 pomenovaných búrok, 6 hurikánov a 3 veľké hurikány. Kathryn Sullivan z NOAA povedala, že sa budú snažiť poskytnúť životne dôležité predpovede, ktoré zaručia, že sa Američania budú môcť na príchod týchto búrok adekvátne pripraviť. Hurikán Sandy ukázal, že tropické búrky a hurikány nie sú limitované na pobrežné oblasti. Silný vietor, prívalové dažde, záplavy a tornáda ohrozujú aj územia nachádzajúce sa ďaleko od miesta, kde búrka vstúpila na pevninu.

Predpovedané hurikány by mali byť spôsobené tromi faktormi ovládajúcimi hurikánovú aktivitu Atlantického oceánu:

1, Pokračovanie atmosferických klimatických pohybov, s ktorými je spojený silný západoafrický monzún. Tento monzún je zodpovedný za obdobie vysokého výskytu atlantických hurikánov trvajúce od roku 1995.

2, Nadpriemerné teploty vody v tropickej časti Atlantického oceánu a v Karibskom mori.

3, Nepredpokladá sa vytvorenie El Niňo, ktorý by mohol zamedziť formovaniu hurikánov.

Predpoveď NOAA však nie je predpoveďou stavu hurikánov pri príchode na pevninu, a teda nepredpovedá koľko hurikánov na pevninu príde a kde k tomu dôjde. Takéto predpovede bude vydávať až počas sezóny National Hurricane Center NOAA.

Počas tejto sezóny však budú mať vedci k dispozícii vylepšené modely predpovedí, zbieranie údajov a komunikačné procedúry. V júli tohto roku plánuje NOAA aktivovať nový superpočítač, ktorý bude spracovávať vylepšené modely výskumu a predpovede hurikánov. Tie poskytnú výrazne vylepšené zobrazenie štruktúry búrky a predpovedanie jej intenzity. Tento rok sa takisto plánuje začať s prenášaním údajov z Dopplerovho radaru lietadla Huricane Hunter patriaceho NOAA v reálnom čase. To poskytne lepšie podmienky na analyzovanie rýchlo sa meniacich pomerov vovnútri búrky a spresní modely predpovedí o 10 až 15 percent.

Prevzaté z originálu "Active or 'Extremely Active' Atlantic Hurricane Season Predicted for 2013" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,02
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.