ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Gliese 667C: 3 planéty v obývateľnej zóne blízkej hviezdy

28.6.2013 22:33:04 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2132x

Tím astronómov spojil nové pozorovania Gliese 667C s údajmi z HARPS, 3,6 metrového teleskopu ESO v Čile. Odhalil tak slnečnú sústavu s minimálne 6 planétami, z ktorých až 3 sú superzeme v obývateľnej zóne, kde môže existovať tekutá voda. To je dôvod, prečo tieto 3 planéty môžu mať na svojom povrchu život.

 

Gliese 667C je intenzívne skúmaná hviezda. Má len niečo vyše tretiny hmotnosti Slnka a je súčasťou trojhviezdy Gliese 667 (GJ 667), nachádzajúcej sa vo vzdialenosti 22 svetelných rokov, v súhvezdí Škorpióna. Predchádzajúci výskum ukázal, že okolo hviezdy obiehajú 3 planéty, z toho 1 v obývateľnej zóne. Nedávno však tím vedcov z Gottingenskej univerzity a Herdfordshirskej univerzity opäť preskúmal túto slnečnú sústavu. Preskúmali pozorovania HARPS, ako aj údaje z Very Large Telescope, Keckovho teleskopu a Magellanových teleskopov a našli indície, že okolo Gliese 667C obieha až 7 planét.

Pri pohľade z týchto planét by dve vedľajšie slnká vyzerali cez deň ako dve veľmi jasné hviezdy a v noci by svietili s intenzitou nášho Mesiaca v splne. Tieto planéty úplne vyplnili obývateľnú zónu danej hviezdy, pretože už okolo nej nezostávajú žiadne ďalšie potenciálne stabilné obežné dráhy v rámci tejto zóny.

Bolo potvrdené, že všetky 3 planéty, v obývateľnej zóne Gliese 667C sú superzeme, teda planéty hmotnejšie než Zem, ale menej hmotné než Urán alebo Neptún. Slnečná sústava Gliese 667C je prvou objavenou sústavou s 3 planétami v obývateľnej zóne. Ak sú takéto slnečné sústavy v našej galaxii bežné, rapídne to zvýši počet exoplanét, na ktorých by sa možno dal nájsť život.

Kompaktných sústav okolo hviezd podobných Slnku, kde planéty obiehajú v tesnej blízkosti hviezdy, je veľa. Okolo týchto hviezd sú ich blízke planéty príliš horúce na život. Avšak chladnejšie a menej jasné hviezdy, akou je aj Gliese 667C, sú iným prípadom. Obývateľná zóna u týchto hviezd je vo vzdialenosti približne takej, aká je medzi našim Slnkom a Merkúrom.

Prevzaté z originálu "Three Planets in Habitable Zone of Nearby Star: Gliese 667c Reexamined" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,25
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.