ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Na webe národnej knižnice pribudli historické herbáre

17.7.2013 00:00:12 | Ján Klučár
zive.sk | Počet zobrazení: 3363x

Liečivé rastliny a ich blahodarné účinky tak, ako ich vnímali v ďalekej i nedávnej histórii možno spoznať vďaka digitalizácii Slovenskej národnej knižnice (SNK). Národná knižnica zverejnila na svojej webstránke http://www.dikda.eu v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív šesť herbárov alebo zbierok sušených rastlín z 15., 16. a 20. storočia. Generálnu riaditeľku SNK Katarínu Krištofovú teší, že môžu verejnosti predstaviť niekoľko zaujímavých a vzácnych diel z depozitu knižnice.

 

„V stredoveku sa herbár chápal ako kniha o liečivých rastlinách. Stredoveké herbáre prinášali množstvo informácií o účinkoch bylín a ich príprave, ktoré sa využívali v liečiteľstve, mali vysokú odbornú úroveň a v meštianskych domácnostiach sa používali ako praktické príručky k liečeniu a často aj k vareniu," pripomenula Krištofová. Som veľmi rada, že verejnosti môžeme predstaviť niekoľko takýchto zaujímavých a vzácnych zbierok z nášho depozitu“, povedala Krištofová.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa SNK Miriam Štefková, najstarším herbárom vo fondoch SNK je herbár Johannesa von Cubu Hortus sanitatis, ktorý bol vytlačený v roku 1485 u Petra Schöffera v Mohuči (Mainz, Nemecko). Dielo obsahuje zoznam liečivých rastlín, stromov, hornín, ich popisy, výskyt a ich využitie na liečebné účely. Dodnes najznámejší herbár je Mattioliho herbár zo 16. storočia. Jeho pôvodca Pietro Andrea Mattioli bol taliansky lekár a botanik a jeho záujem o botaniku pramenil zo záujmu o lekárske využitie rastlín. Mattioli pôsobil aj v Prahe ako osobný lekár arcikniežaťa Ferdinanda Tyrolského a v roku 1562 vyšlo v preklade Tadeáša Hájka z Hájku české vydanie jeho herbára. Slovo herbár má pôvod v latinčine, pôvodné slovo herba znamená rastlinu.

Na webstránke SNK - http://dikda.eu/herbar-zbierka-susenych-rastlin/ sa od dnes nachádza Kneippův herbář; Ježek, Jan, 1922; Slovenský herbár, I. sväzok, 1946; Slovenský herbár, II. sväzok, 1946; Kreutterbuch…; Bock, Hieronymus; 1565; Herbář, 1923 a Herbarius; 1485.

Slovenská národná knižnica sídliaca v Martine pokračuje v zverejňovaní zdigitalizovaných diel, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana. Zdigitalizované diela sa dajú voľne sprístupniť, až keď sa stanú z pohľadu autorských práv voľnými, teda po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.

Článok bol prevzatý zo zive.sk

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,26
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.