Robot BEAR zachraňuje ranených vojakov

11.6.2007 12:19:38 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2345x

Americká armáda vyvíja robota s hlavou podobnou medvedíkovi na pomoc pri odnášaní zranených vojakov preč z bojiska.

 

Robot BEAR (Battlefield Extraction Assist Robot) dokáže odniesť aj najťažšieho vojaka a odviezť ho aj do vzdialených miest v náročnom teréne. Tvár robota je navrhnutá so zámerom upokojiť raneného. V nasledujúcich piatich rokoch je robot pripravený na testovanie.

Pretože pre zraneného vojaka je nutné zabezpečiť okamžitú lekársku pomoc, pre jeho spolubojovníkov ja často veľmi nebezpečné odnášať ho z bojiska. 180 cm vysoký robot dokáže prekonávať prekážky terénu bez prevrátenia pomocou kombinácie gyroskopov a počítačom riadených motorov, ktoré udržujú rovnováhu.

Robot je zároveň dostatočne úzky na to, aby sa zmestil do dverí a dokáže pomocou hydraulických rúk jednoduchým plynulým pohybom, ktorý nezvyšuje bolesť zraneného, zodvihnúť až 135 kg. Prototyp používa na naberanie nákladu techniku podobnú vysokozdvižnému vozíku, konečná verzia robota bude mať ohybné ruky, aby dokázala precízne manipulovať s telom zraneného.

Robot BEAR je ovládaný diaľkovo, operátor má možnosť kontrolovať jeho činnosť pomocou kamier a mikrofónov.

Robot dokáže prekonať aj schody.

Firma Vecna Technologies, ktorá pre americkú armádu robota vyvíja, hľadá jeho ďalšie možné uplatnenie, napríklad pri starostlivosti o chorých pacientov v nemocniciach.

picture
 

originál článku