ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Klimatické zmeny ohrozujú vody Karibiku

9.9.2013 00:12:28 | Ján Klučár
bigstory.ap.org | Počet zobrazení: 2844x

Experti zistili novú hrozbu efektov klimatických zmien pre oblasť Karibského mora - úbytok pitnej vody. Pitnej vody pritom už aj v súčasnosti nie je v tejto oblasti veľa. Zvyšujúce sa hladiny morí by totiž mohli kontaminovať zásobárne pitnej vody a zmena v klimatických modeloch by v nasledujúcich desaťročiach mohla spôsobiť zníženie dažďových zrážok.

 

Možné riešenia tohto problému by mohli byť: limitovanie rozvoja, zvýšenie produkcie pitnej vody odsoľovaním morskej vody alebo lepší manažment existujúcich vodných zásobární. Problémom je, že v tejto oblasti väčšina krajín zápasí s veľkým dlhom a má málo nových zdrojov príjmov pre svoj rozpočet. Značné množstvo karibských štátov je závislých na podzemnej vode, ktorá je voči klimatickým zmenám veľmi zraniteľná.

Už minulý rok bol pre časť Karibiku extrémne suchý. Tento rok sa suchá rozšírili na ešte viac ostrovov. V niektorých oblastiach Karibiku sa síce v posledných mesiacoch vyskytli intenzívne zrážky, no to podľa vedcov ešte nemusí znamenať zvýšenie zásob pitnej vody. Silné dažde nedajú vode dosť času, aby sa vsiakla do pôdy a voda namiesto toho odtečie. Najohrozenejším ostrovom je Barbados, ktorý je podľa britskej štúdie z minulého roku zo 168 analyzovaných krajín na 21. mieste v prevahe dopytu po vode nad jej povrchovými zásobami. Ďalšími karibskými krajinami na vysokých priečkach tohto zoznamu sú Kuba na 45. mieste a Dominikánska Republika na 48. mieste. Táto štúdia však nepreskúmala údaje z časti východokaribských ostrovov, ktoré sú podľa ich vládnych činiteľov najsuchšie v celej oblasti.

Vedci tvrdia, že ak jednotlivci, ale aj poľnohospodárstvo a turizmus, ktoré sú kľúčovými odvetviami ekonomiky týchto štátov, neznížia spotrebu, zásoby vody sa budú aj naďalej znižovať. Jamajka, Trinidad a Barbados už obmedzili prívod vody do niektorých oblastí. Tieto ostrovy takisto začali s recyklovaním použitej vody, ktorú využívajú napríklad v toaletách na letiskách.

Prílišné nároky na studne spôsobili presakovanie morskej vody a úbytok použiteľnej vody. To viedlo k výstavbe stoviek odsoľovacích závodov v postihnutých karibských krajinách. Avšak napriek tomu si viacero krajín odsoľovanie nemôže finančne dovoliť. Najväčšou výzvou však bude zmeniť prístup vodárenských spoločností, ktoré sa momentálne zameriavajú výlučne na zabezpečenie čistej vody pre spotrebu občanov a nie na dlhodobú stabilitu jej zásob.

Prevzaté z originálu "CLIMATE CHANGE THREATENS CARIBBEAN'S WATER SUPPLY" na bigstory.ap.org

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,15
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.