ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Predpokladá sa, že Zem bude obývateľná ešte 1,75 miliardy rokov

24.9.2013 21:06:24 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2406x

Nová štúdia skúmala budúcnosť našej Zeme vzhľadom na jej vzdialenosť od Slnka a na teploty umožňujúce existenciu tekutej vody. Pre inšpiráciu sa tím vedcov pozrel na iné hviezdy. Vyhodnocovali potenciál priaznivých podmienok pre život na novoobjavených exoplanétach. Pri svojich odhadoch sa zamerali na koncept obývateľnej zóny, ktorý udáva vzdialenosť od hviezdy, ktorú musí planéta mať, ak má mať na svojom povrchu tekutú vodu.

 

Použili modely hviezdneho vývinu na odhadnutie, kedy sa schopnosť planéty udržať život skončí a planéta sa dostane mimo obývateľnej zóny. Odhadli, že Zem prestane byť obývateľnou o 1,75 až 3,25 miliardy rokov. Po tomto období sa Zem dostane do takzvanej horúcej zóny nášho Slnka s teplotami tak vysokými, že sa oceány vyparia. To by ukončilo všetok život na Zemi.

Podmienky pre život ľudí a iných komplexných foriem života však skončia o mnoho skôr. Tento koniec je ešte urýchľovaný klimatickými zmenami. Pre ľudí by bolo veľkým problémom aj malé zvýšenie teploty. Ku koncu obdobia našej planéty, v ktorom sa nachádza v obývateľnej zóne, by pritom dokázali na nej žiť len mikróby.

Ak sa má na planéte vyvinúť inteligentný život, musí sa nachádzať dostatočne dlho v obývateľnej zóne. Napríklad na Zemi sa hmyz vyvinul pred 400 miliónmi rokov, dinosaury pred 300 miliónmi rokov, rastliny s kvetmi pred 130 miliónmi rokov a anatomicky moderní ľudia len pred 200 000 rokmi.

Analýza času planéty v obývateľnej zóne je preto dôležitá informácia určujúca šance na výskyt života na cudzích planétach a jeho predpokladanú evolučnú úroveň. Napriek tomu je evolúcia veľmi nepredvídateľná, takže tieto odhady nie sú presné. Vieme, že zložité a inteligentné tvory, akými sú ľudia, zrejme nemôžu vzniknúť len niekoľko miliónov rokov po vzniku života. Na Zemi sa komplexné formy života vyvinuli až po 75 percentách času našej planéty v obývateľnej zóne. Vedci preto predpokladajú, že podobné zákonitosti by mali platiť aj na iných planétach.

Astronómovia identifikovali už takmer 1 000 planét mimo našej slnečnej sústavy. Tím vedcov sa zameral na niektoré z nich a analyzoval vývoj ich obývateľnosti. V minulosti nebolo spravených veľa takýchto predpovedí založených len na údajoch o obývateľných zónach, preto si tím vedcov musel vyvinúť vlastnú metódu pre svoje výpočty. Iní vedci síce vyvinuli zložité modely, no tie boli aplikovateľné len na Zem a neboli vhodné pre skúmanie iných planét. Porovnali Zem s ôsmimi ďalšími planétami nachádzajúcimi sa v obývateľných zónach, vrátane Marsu a zistili, že planéty okolo menších hviezd zvyknú vydržať v obývateľných zónach dlhšie než planéty okolo väčších hviezd.

Jedna z analyzovaných planét je Kepler 22b, ktorý má obývateľnú životnosť 4,3 až 6,1 miliardy rokov. Veľkým prekvapením však bola planéta Gliese 581d, ktorá má obývateľnú životnosť ohromných 42,4 až 54,7 miliardy rokov. Táto planéta môže mať vhodné teploty 10-krát dlhšie než je vek našej slnečnej sústavy.

Doteraz sa presnú kópiu našej Zeme nepodarilo nájsť, avšak vedci si myslia, že je možné, že sa takáto planéta nachádza vo vzdialenosti maximálne 10 svetelných rokov od nás, čo je v astronomických vzdialenostiach veľmi blízko. S našou dnešnou technológiou by však jej dosiahnutie trvalo stovky tisícov rokov.

Ak by ľudia raz museli Zem opustiť, najvhodnejšou planétou by pre nich bol zrejme Mars, ktorý je veľmi blízko a zostane v obývateľnej zóne až do konca života Slnka, teda ešte 6 miliárd rokov.

Prevzaté z originálu "Earth Expected to Be Habitable for Another 1.75 Billion Years" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,10
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.