ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Jedinečná nájdená lebka popiera teórie o diverzite druhov u dávnych ľudí

18.10.2013 23:55:48 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2832x

Táto lebka je doteraz najzachovalejšia lebka zo skorých období našej genetickej histórie a ukazuje nám kombinácie rysov, o ktorých veda pred týmto objavom nevedela. Lebku z Dmanisi analyzovali antropológovia z Zürichskej univerzity v spolupráci s gruzínskymi kolegami. Výskum bol financovaný Švajčiarskou národnou vedeckou nadáciou. Medzi najvýznamnejšie rysy lebky patria najväčšia tvár, najmasívnejšia čeľusť a zuby a najmenší mozog spomedzi nálezov z Dmanisi.

 

Ide o celkovo piatu lebku nájdenú v Dmanisi. Už dávnejšie sa v tejto oblasti našli štyri podobne zachované lebky a niekoľko kostí. Ako celok tieto nálezy ukazujú, že geneticky prví ľudia sa začali šíriť z Afriky do Ázie a Európy už pred 1,85 miliónmi rokov.

Vedci sa v tejto štúdii zhodli, že nálezy ukazujú diverzitu jediného druhu ľudí a nie diverzitu druhov ako takých. Pretože lebka je kompletná, možno pomocou nej zodpovedať viaceré otázky, ktoré boli doteraz otvorené špekulácii. Tieto otázky sa vzťahujú aj na samotný evolučný začiatok ľudského druhu v Afrike na začiatku doby ľadovej v období nazývanom Pleistocén. Bolo v Afrike v tomto období viacero odlišných ľudských druhov, z ktorých minimálne jeden sa rozšíril aj mimo Afriku? Alebo existoval len jeden ľudský druh, ktorý sa dokázal vysporiadať s viacerými rozdielnymi ekosystémami? Napriek tomu, že nálezy dávnych ľudí ukázali značnú variabilitu, až doteraz nebolo možné na tieto otázky odpovedať. Jedným z dôvodov tejto neistoty by mohol byť fakt, že väčšina nájdených fosílií reprezentovala fragmentované nálezy z rôznych miest a geologických období v rozsahu až 500 000 rokov. Vďaka tomuto faktu je ťažké rozlíšiť medzi rôznorodosťou druhov a rôznorodosťou v rámci jediného druhu.

Druhý možný dôvod bol, že paleoantropológovia často predpokladajú, že fosílie, ktoré našli, sú reprezentatívnymi pre svoj druh, teda, že presne opisujú charakteristiky daného druhu. To je štatisticky značne nepravdepodobné, avšak napriek tomu sa našli vedci, ktorí navrhli existenciu až piatich druhov dávnych ľudí v Afrike, vrátane Homo habilis, Homo rudolfensis, Homo ergaster a Homo erectus.

Dmanisi však ponúka kľúč k vyriešeniu tejto dilemy. Hlavný význam novonájdenej lebky je ten, že v sebe spája charakteristiky, o ktorých sa v minulosti hovorilo ako o odlišných znakoch rozdielnych afrických ľudských druhov. Ak by sa vrch hlavy a tvár tohto nového nálezu našli na rozdielnych miestach, vedci by ich pravdepodobne priradili k dvom rôznym druhom. Dôležitosť nálezov v Dmanisi spočíva aj v tom, že reprezentujú päť dobre zachovalých jedincov žijúcich na tom istom mieste a v tej istej dobe. Všetci títo jedinci patrili do jedinej populácie, ale aj tak boli rozdielni. Tieto rozdiely však nie sú o nič väčšie než rozdiely medzi piatimi modernými ľuďmi alebo piatimi šimpanzmi.

Nové zistenia ukázali potrebu zmeny v uhle pohľadu na nájdené pozostatky: africké fosílie staré 1,8 milióna rokov pravdepodobne pochádzajú z toho istého druhu dávnych ľudí, pre ktorý je najvhodnejšie pomenovanie Homo erectus. Ďalej naznačujú, že tento Homo erectus sa vyvinul v Afrike pred 2 miliónmi rokov a následne expandoval do Európy a Ázie až po Čínu a Jávu, kde je jeho výskyt dokumentovaný z doby pred 1,2 milióna rokov. Homo erectus teda môže byť považovaný za prvého globálneho človeka a jeho redefinícia ponúka šancu na mapovanie jeho života počas doby 1 milióna rokov.

Prevzaté z originálu "Unique Skull Find Rebuts Theories On Species Diversity in Early Humans" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,77
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.