ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Neandertálci si zariaďovali obydlia

4.12.2013 18:42:46 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2275x

Nové poznatky naznačujú, že neandertálci spracovávali ulovené zvieratá, vyrábali nástroje a schádzali sa pri ohni v rozličných častiach ich úkrytov. Julien Riel Salvatore z Coloradskej univerzity povedal, že doteraz sa predpokladalo, že na rozdiel od moderných ľudí, neandertálci si nezariaďovali svoje obydlia. Avšak so svojím tímom ukázal, že neandertálci nehádzali svoje vlastníctvo hocikam, kde sa práve nachádzali.

 

Tieto zistenia sú založené na vykopávkach v zrútenej jaskyni Riparo Bombrini nachádzajúcej sa na severe Talianska, kde najprv žili neandertálci, a neskôr moderní ľudia. Táto štúdia sa zamerala na výskum zvyklostí neandertálskych obyvateľov tejto jaskyne. Nasledujúci výskum sa zameria na moderných ľudí z tejto jaskyne. Cieľom je porovnať zvyklosti oboch týchto druhov.

V nálezisku sa nachádzajú tri poschodia, kde sa našli pozostatky po neandertálcoch. Ich skúmaním sa zistilo, že neandertálci si rozdelili jaskyňu na rôzne časti určené rôznym činnostiam. Na okraji najvyššieho poschodia, kde sa predpokladá, že neandertálci spracovávali ulovené zvieratá na jedlo, sa našlo veľa pozostatkov zo spracovanej koristi. Na tejto úrovni sa takisto našiel oker, o ktorom vedci presne nevedia na čo sa používal.

Prostredné poschodie javilo najviac známok prítomnosti ľudí. Pozostatky zvierat boli koncentrované v prednej časti. Na rovnakom mieste ako pozostatky sa nachádzali aj kamenné nástroje. Vzadu na tomto poschodí bolo ohnisko, ktorého teplo cirkulovalo celým poschodím. Riel-Salvatore povedal, že keď sa robia kamenné nástroje, je dôležité, aby odpad z tejto výroby neležal tam, kade sa často chodí. Vzadu pri ohnisku je výrazne menej takéhoto odpadu než vpredu.

Najnižšie poschodie je najmenej preskúmané, pretože je veľmi malé. Väčšina kamenných predmetov sa našla pri vchode do jaskyne, čo naznačuje, že nástroje sa vyrábali tam, kde bol dostatok denného svetla. Pozostatky z rýb, nájdené na všetkých troch poschodiach, naznačujú, že neandertálci využívali ako zdroj jedla aj more.

Táto štúdia je najnovším výskumom dlhodobého výskumného projektu Riel-Salvatora, ktorý ukazuje, že neandertálci boli oveľa vyspelejší, než sa doteraz predpokladalo. Vo svojom predchádzajúcom výskume Riel-Salvatore zistil, že neandertálci mali inovatívne myslenie a vyrábali z kostí nástroje, šperky a hroty. Takisto zistil, že miešanie medzi neandertálcami a modernými ľuďmi mohlo viesť k ich zániku. Aj dnes tvoria neandertálske gény 1 až 4 percentá genómu ľudí, hlavne Európanov.

Prevzaté z originálu "New Evidence Suggests Neanderthals Organized Their Living Spaces" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,07
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.