V Maroku našli najstaršie šperky

12.6.2007 12:12:23 | Q
National Geographic | Počet zobrazení: 2460x

Tím archeológov oznámil, že malé mušle obalené červenou hlinou sú najstaršími známymi ľudskými ozdobami. 13 mušlí starých 82 000 rokov bolo nájdených v jaskyni Grotte des Pigeons v Taforalte vo východnom Maroku.

 

Každá z mušlí má v sebe dierku a je pokrytá okrom, starovekým farbivom vyrábaným z hliny. Podľa zafarbenia a prederavenia vedci z Oxfordskej univerzity usúdili, že mušle slúžili ako ozdoby.

Niektoré z koráliek majú v dierke znaky po nosení a archeológovia si myslia, že boli spolu spojené do náhrdelníka alebo náramku.

Mušle pochádzajú z druhu morských slimákov Nassarius, ktoré dnes nežijú na marockom pobreží. Najbližšie miesto, kde dnes tieto živočíchy žijú, je ostrov pri Tunisku vzdialený od Maroka 1280 km. Je preto možné, že korále priniesol niekto z Tuniska a boli veľmi špeciálnym predmetom.

Vedci si myslia, že korále sú posunom v ľudskom vývoji a začiatkom moderného kultúrneho správania. Ľudia boli schopní myslieť symbolicky a použiť jednu vec na reprezentáciu druhej. Korále používali pravdepodobne na vyznačenie príslušnosti do určitej skupiny ľudí. Podobné znaky kultúrnosti, špecializované nástroje a osobné ozdoby, prišli do Európy až pred 40 000 rokmi.

Marocký objav nie je prvým príkladom použitia mušlí slimáka Nassarius ako častí náhrdelníka. Vedci našli podobné nálezy v Izraeli a Alžírsku.

Tím vedcov určil vek marockých mušlí pomocou štyroch rozličných techník. To robí nález najstarším, pretože je jediným, ktorého vek je určený veľmi presne.

Archeológovia našli podobné mušle aj na iných miestach Maroka. Čakajú teraz v laboratóriách na určenie veku a nie je vylúčené, že svojím vekom nález z Grotte des Pigeons prekonajú.

originál článku