Arktické jazerá, ktoré ochladzujú podnebie, absorbujú skleníkové plyny
22.7.2014 01:04:52 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 1706x
Nová štúdia popiera doterajšie názory, že roztápajúce sa ľadovce urýchľujú atmosférické otepľovanie. Táto štúdia tvrdí, že termokrasové jazerá ochladzujú povrchovú teplotu v dlhších, tisícročných časových úsekoch. Katey Walter Anthony z UAF Institute of Northern Engineering povedala, že napriek tomu, že na jednej strane termokrasové jazerá spôsobujú ohrievanie atmosféry silnými metánovými emisiami tesne po sformovaní, na druhej strane z dlhodobého hľadiska absorbujú z atmosféry viac uhlíka, než ho uvoľnia.
Termokrasové jazerá sa vyskytujú v Arktíde a v chladných horských oblastiach a vznikajú topením ľadovcov, ktoré vytvára povrchové jamy a napúšťa ich roztopenou vodou. Vedci zistili, že približne pred 5 000 rokmi prestali termokrasové jazerá v severnej Sibíri a na Aljaške zohrievať atmosféru a začali ju ochladzovať. Anthony povedala, že kým metán a oxid uhličitý vypustené pri topení ľadu oteplia atmosféru v okamžiku topenia, počas nasledujúcich tisícročí jazerá absorbujú uhlík z atmosféry, až kým nakoniec táto absorpcia neprevýši únik spôsobený procesom topenia.
Skúmaním dávnejších štúdií o podnebí v Arktíde, terénnym výskumom sibírskych ľadovcov a termokrasov, rádiovouhlíkovým datovaním, atmosférickým modelovaním a výslednými analýzami sa vedci snažili zistiť, ako presne topenie ľadovcov ovplyvňuje klimatické zmeny a emisie skleníkových plynov. Zistili, že vysoká akumulácia uhlíku v sedimentoch týchto jazier bola stimulovaná viacerými faktormi, ako napríklad eróziou termokrasu alebo depozitáciou organického materiálu.
Miriam Jones z U.S. Geological Survey povedala, že tieto jazerá sú úrodné vďaka topeniu ľadovcov yedoma, čo sú ľadovce bohaté na organický materiál. To je dôvod, prečo sa v termokrasových jazerách tak darí machom a iným rastlinám, vďaka ktorým majú tieto jazerá jednu z najvyšších absorpcií uhlíku na svete.
Štúdia takisto ukázala aj ďalší významný faktor tohto procesu - keď termokrasové jazerá vyschnú, sedimenty bohaté na organický materiál nanovo zamrznú. Tak nové ľadovce dokážu uskladniť veľké množstvo uhlíku absorbovaného rastlinami v bývalom termokrasovom jazere a rašelinou vytvorenou po jeho vyschnutí. Vedci však podotkli, že uschovanie uhlíku v týchto nanovozamrznutých ľadovcov nie je večné, keďže sa uhlík opäť uvoľní prostredníctvom mikrobiálneho rozkladania akonáhle sa ľadovce znova roztopia.