Goldee zažiaril medzi ostatnými start-upmi vďaka skvelým ľuďom v tíme
31.7.2014 00:45:17 | Ján KlučárStartup Europe | Počet zobrazení: 3397x
Predstaviteľ košického start-upu Goldee (finalista StartUpAwards.SK 2012) Tomáš Baran, ktorý koncom roka 2013 úspešne spustil revolúciu v osvetlení, usilovne pracuje na tom, aby rozbehol na Slovensku výrobu svojich inteligentných vypínačov na svetlo. S odstupom času sa pozerá na svoje podnikateľské začiatky a hovorí o faktoroch úspechu a plánoch, ktoré ich v tíme čakajú. Goldee je jeden z úspešných príbehov mladých šikovných Slovákov, ktorým nechýba odvaha a guráž presadiť sa. V rámci aktuálneho rámcového programu EÚ Horizont 2020 sa im dostáva viac pozornosti a príležitostí ako predtým. Vhodný čas na nové IT a webové start-upy je práve dnes.
Stavili na budúcnosť
O tomto start-upe už médiá napísali nejeden článok. Podľa Ivana Štefunka vytvárajú podobný príbeh ako Sli.do, avšak z úplne inej oblasti. Pohybujú sa na veľmi kompetitívnom trhu, ale aj tak sú úspešní a darí sa im zaujať na celom svete. S projektom Goldee vstúpili na trh, ktorý predstavuje budúcnosť. Zaujať dokázali vďaka práci ich ľudí, ktorí dokázali predstaviť fantastické kampane, projekty, a vôbec dosiahli výborné výsledky.
Faktorom na úspech sú skvelí ľudia
Start-up Goldee doslova žiaril medzi ostatnými novými projektmi.
„Našim cieľom a najťažšou výzvou od samého začiatku bolo a je nájsť tých najlepších ľudí. Je to niečo, na čom nám stále záleží“, uviedol Tomáš Baran. Priznávajú o sebe, že sú tak trochu „picky“ (nároční). Aj to je dôvod, prečo je ich produkt vo svete obľúbený.
Na začiatku bol Tomáš Baran sám. Teraz je v tíme desať fantastických ľudí, ktorí spolupracujú s niekoľkými externistami. Ich tím sa neustále rozrastá a stále hľadajú skvelých nových ľudí.
Ich aktuálny zoznam úloh nie je vôbec krátky. Pracujú na integrácii ďalších smart LED žiaroviek do ich aplikácie (LIFX), začali s vývojom Android aplikácie a pripravujú Lighting Library - knižnicu dynamických scén. Popri tom všetkom stále pracujú na ich ovládači, ktorý by chceli čím najskôr posunúť do výroby. Zaujímavosťou je, že ich ovládač na svetlo nebude Made in China, ale Goldee Light Controller bude s najväčšou pravdepodobnosťou Made in Heart of Europe, Slovakia.
Od biznis nápadu k realite
Ich biznis nápad bol vytvoriť dynamické svetlo postavené na princípe ovládania prostredníctvom gesta a nový koncept svetla, ktoré sa stará o človeka a nie opačne.
Prvé skúsenosti a odozvu získali vďaka aplikácii Goldee for Philips hue. Tento projekt ich posunul, pretože dovtedy nevedeli predpovedať ako budú ľudia reagovať na dynamické svetlo. Na základe spätnej väzby vidia, že aplikácia sa stáva ich každodennou súčasťou a mení ich život.
Celosvetový záujem ich veľmi potešil
Záujem prejavilo dostatočné množstvo ľudí. Kampaň na ich vlastnej webovej stránke prekonala ich očakávania a podarilo sa im nazbierať podstatne viac než bola ich stanovená hranica. Len za 25 dní dosiahli svoj cieľ a nazbierali cez 100 tisíc dolárov. Záujem prichádzal z trhov, ktoré oslovili, čiže USA, Kanada, Veľká Británia, Holandsko, Nemecko, Austrália. Na ich prekvapenie prejavili veľký záujem aj z Francúzska a Švajčiarska. Ich pôvodným plánom bolo dodať produkt už koncom tohto leta. Nakoľko sa vyskytli určité komplikácie, ktoré sa pri hardvérových start-upoch vyskytnúť môžu, ich čas dodania sa natiahne.
Záujem o Goldee Controller stále pretrváva. Od začiatku mája však neakceptujú objednávky vopred. Predaj sa chystajú spustiť v blízkej budúcnosti na www.getgoldee.com.
Možnosti a príležitosti pre malé a stredné firmy na Slovensku
Európska únia v rámci doterajších aktivít a aktuálneho rámcového programu Horizont 2020 vytvára viaceré ústretové prístupy voči malým a stredných podnikateľom (MSP) na podporu ich podnikania v oblasti ICT a webových riešení:
Startup Europe: http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/entrepreneurship-innovation/startup-europe-0
Digitálna agenda: http://ec.europa.eu/digital-agenda/
Neelie Kroes, podpredsedkyňa Európskej komisie zodpovedná za digitálnu agendu Európy: http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/kroes/en
Európskou úniou podporované programy na podporu MSP v rámci programu Horizont 2020:http://ec.europa.eu/easme/sme_en.htm
Užitočné kontakty
Kontaktná osoba pre účasť MSP v programe Horizont 2020 na Slovensku: Ivan Filus, BIC Bratislava, Zochova 5, 81103 Bratislava, tel. +421 2 5441 7515, filus@bic.sk, www.bic.sk
Slovenská start-upová scéna: www.neulogy.sk, www.startupers.sk, www.thespot.sk, www.startitup.sk