ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Operené dinosaury

9.11.2014 23:52:43 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1254x

Prečo mali dinosaury perie dlho pred tým, než sa na Zemi objavili najstaršie lietajúce vtáky ako Archaeopteryx? Vedci z univerzít v Bonne a Göttingene si myslia, že pestrofarebné perie dávnym jašterom slúžilo pri komunikácii a vyberaní si partnera.

 

Hypotéza, že vtáky a dinosaury sú blízkymi príbuznými, sa prvýkrát objavila už v 19. storočí pri výskume Charlesa Darwina, avšak trvalo vyše 130 rokov, kým sa našli prvé dôkazy vďaka pozostatkom operených dinosaurov nájdených v čínskych fosíliách. Vďaka týmto fosíliám dnes vieme, že vtáky pochádzajú z vetvy stredne veľkých mäsožravých dinosaurov nazývaných teropody. Tyranosaurus Rex a velociraptory sú tiež reprezentantmi týchto dvojnohých mäsožravcov. Aj tieto dinosaury mali perie dávno pred tým, než vzlietol prvý Archaeopteryx.
 
Marie-Claire Koschowitz z Bonnskej univerzity povedala, že doteraz sa považovalo perie hlavne za prispôsobenie sa na lietanie a teplokrvnosť. Podotkla, že nikdy nebola o týchto teóriách presvedčená a myslela si, že musí existovať unikátne využitie peria, vďaka čomu sa tak rýchlo medzi druhmi šírilo. Preto si myslí, že príčinou jeho vzniku bolo farebné rozlišovanie. Analýza genetického príbuzenstva dinosaurov s plazmi a vtákmi ukázala, že dinosaury mali tie isté tri farebné receptory na červenú, zelenú a modrú, ktoré má aj ľudské oko. Rozdiel je však v tom, že podobne ako ich najbližší príbuzní, krokodíly a vtáky, aj oni boli pravdepodobne schopné vidieť ultrafialové svetlo a svetlo s extrémne krátkymi vlnovými dĺžkami vďaka dodatočným receptorom.
 
Takéto schopnosti robia svet omnoho farebnejším, než ako ho náš zrak pozná. Cicavce väčšinou majú slabé rozlišovacie schopnosti na farbu, niekedy dokonca vôbec nie sú schopné ju rozlišovať. Toto je spôsobené tým, že v skorých fázach evolúcie boli cicavce nočnými živočíchmi. Dinosaury a vtáky, ktoré sú aktívne cez deň, sa však vždy pri sociálnom správaní a hľadaní si partnerov spoliehali na informácie z vnímania farby.
 
Z dinosaurích fosílií sme sa dozvedeli, že skoršie štádium peria sa podobalo na srsť cicavcov. Táto „srsť“ chránila hlavne menšie mäsožravé dinosaury, z ktorých sa neskôr vyvinuli vtáky, pred stratou prílišného množstva tepla. Problém bol, že ani tieto srsti podobné výrastky, ani srsť dnešných cicavcov nedovoľujú vytvoriť si pestrofarebné sfarbenie. Väčšinou umožňujú len základné vzory hnedej, žltej, čiernej alebo bielej farby. Veľké a ploché perie tento nedostatok vyriešilo a poskytlo možnosť nosenia pestrých farieb ako aj tepelnú izoláciu. Ich veľká povrchová plocha z prepojených keratínových strapcov ponúka stálu refrakciu svetla, ktorá je nevyhnutná pre vytvorenie farieb ako modrá, zelená, kovovovolesklá alebo farieb ultrafialového spektra. Koshowitz dodala, že sa musíme pozrieť na vývin peria v úplne novom svetle. Perie ponúkalo takmer nekonečnú škálu rozličných farieb a vzoriek, pričom zachovalo tepelnú izoláciu ponúkanú srsťou.

Prevzaté z originálu "Seeing dinosaur feathers in a new light" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,70
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.