ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Superzeme majú dlhoveké oceány

13.1.2015 00:44:25 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1897x

Aby sa mohol na nejakej planéte vyvinúť život, musí sa tam nachádzať tekutá voda. Geologické dôkazy naznačujú, že oceány Zeme existovali počas takmer celej jej histórie. Bolo by to však rovnaké na iných planétach, ako napríklad na superzemiach? Nový výskum tvrdí, že áno a že ak raz na superzemi vzniknú oceány, dokážu sa na nej udržať miliardy rokov.

 

Laura Schaefer z Harvard-Smithsonian center for Astrophysics povedala, že vzdialenosť od hviezdy nie je jediným kritériom, ktoré musí planéta spĺňať, aby bola vhodná pre život. Aj keď voda pokrýva 70 percent povrchu Zeme, predstavuje len veľmi malé percento jej objemu a hmotnosti. Zem je zložená prevažne z kameňa a železa (voda predstavuje len desatinu percenta našej planéty). Dimitar Sasselov z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics podotkol, že oceány Zeme sú len tenkým filmom na jej povrchu.
 
Napriek tomu voda nie je len na povrchu Zeme. Dávnejší výskum ukázal, že zemský plášť obsahuje toľko vody, že by dokázala naplniť hneď niekoľko oceánov. Táto voda sa do plášťa dostala prostredníctvom platňovej tektoniky. Oceány na Zemi by úplne vymizli keby sa voda nevracala z vnútra Zeme na povrch prostredníctvom sopiek (hlavne sopiek vo vnútri oceánov). Zem si prostredníctvom tohto recyklačného procesu uchováva svoje oceány.
 
Schaefer použila počítačové simulácie aby zistila, či by táto recyklácia fungovala aj na superzemi, ktorá môže mať až päťnásobok hmotnosti Zeme a 1,5 násobok jej veľkosti. Takisto skúmala koľko by oceánom trvalo sformovať sa po tom, ako sa planéta dostatočne ochladila na to, aby sa jej kôra stala pevnou.
 
Schaefer zistila, že planéty s dvojnásobnou až štvornásobnou hmotnosťou, v porovnaní so Zemou, majú ešte vyššiu šancu zachovať si oceány než naša Zem. Oceány superzemí by dokázali prežiť až 10 miliárd rokov (ak by pred tým neboli vyparené zväčšujúcim sa červeným hviezdnym obrom).
 
Je zaujímavé, že najväčšej skúmanej planéte, ktorá má päťkrát takú hmotnosť ako Zem, trvalo veľmi dlho, kým si sformovala oceány. Vznik im trval až miliardu rokov vďaka hrubšej kôre a litosfére, ktoré spôsobili neskorší vznik sopečnej činnosti.
 
Schaefer dodala, že pri hľadaní života by sme sa mali zamerať hlavne na staršie superzeme. Sasselov s ňou súhlasí a podotkol, že vývoj chemických procesov, potrebných pre život na celosvetovej škále, potrebuje čas. Formy života si tiež musia uspôsobiť atmosféru planéty tak, aby im vyhovovala.

Prevzaté z originálu "Super-Earths have long-lasting oceans" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,67
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.