ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vedci spomalili rýchlosť svetla v otvorenom priestore

26.1.2015 00:02:39 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 3854x

Vedci už dávno vedia, že rýchlosť svetla sa dá spomaliť, keď svetlo prechádza cez materiály ako vodu alebo sklo. Avšak doteraz sa predpokladalo, že je nemožné, aby sa častice svetla - fotóny - spomalili pri putovaní otvoreným priestorom, bez konfrontácie s materiálmi. Teraz sa však vedcom práve to podarilo dosiahnuť prostredníctvom modifikovania optického lúča.

 

Miles Padgett z Glasgowskej univerzity prirovnal lúč svetla, obsahujúci mnoho fotónov, k tímu cyklistov, ktorí striedajú svoje pozície v tíme. Napriek tomu, že títo cyklisti jazdia vo formácii, rýchlosť jednotlivých cyklistov sa môže pri výmene pozície meniť. Formácia môže sťažiť definovanie jednotnej rýchlosti pre všetkých cyklistov a to isté platí aj o svetle. Jediný pulz svetla obsahuje mnoho fotónov a vedci vedia, že pulzy svetla sú charakterizované viacerými rôznymi rýchlosťami.
 
Experiment vedcov bol nastavený tak, aby boli dva fotóny naraz uvoľnené a putovali k cieľom v identických vzdialenostiach. Zistili, že jeden fotón sa dostal do cieľa presne vtedy, kedy mal. Avšak fotón, ktorý vedci reštrukturalizovali, došiel do cieľa neskôr. Test v otvorenom priestore ukázal, že v rámci cesty jedného metra bol modifikovaný fotón pomalší až o 20 vlnových dĺžok, čo je mnohonásobok precíznosti meracích prístrojov.
 
Modifikovanie fotónu, ktoré vedci vykonali, sa výrazne líši od spomaľovania, keď svetlo prejde cez médium (napríklad vodu, alebo sklo). Pri prechode cez médium sa svetlo spomalí len počas prechodu materiálom. Keď raz cez materiál prejde, vráti sa k pôvodnej rýchlosti. Vedcami modifikované svetlo však spomalí permanentne a zníži svoju maximálnu rýchlosť.
 
Aj keď je spomalenie, ktoré vedci dosiahli, malé a normálne svetlo predbehne modifikované svetlo na trase jedného metra len o niekoľko mikrometrov, má veľký význam. Podobné spomalenie namerali aj v iných typoch lúčov, ktoré sú známe ako Besselov lúč a Gaussov lúč. Napriek tomu, že efekt pozorovali na jedinom fotóne, vzťahuje sa aj na celé lúče svetla. Efekt je najvýraznejší keď sú šošovky, ktoré lúč vytvorili, veľké a vzdialenosť, po ktorej sa svetlo zaostruje, je malá. Dá sa teda povedať, že tento efekt funguje len na krátke vzdialenosti.
 
Padgett dodal, že napriek tomu, že výsledky vedcov prekvapili, má tento efekt solídny teoretický základ a sú si istí, že ich pozorovania sú správne. So svojim tímom sa v budúcnosti chystá efekt spomalenia ďalej skúmať a očakáva, že sa vzťahuje aj na iné druhy vĺn, ako napríklad zvukové vlny.

Prevzaté z originálu "Scientists slow down the speed of light travelling in free space" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,56
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.