Spánok a pamäť idú ruka v ruke
26.1.2015 00:08:21 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 3730x
Vedci už dávno vedia, že spánok, pamäť a učenie sú úzko prepojené. Väčšina živočíchov - od múch až po ľudí - majú problémy zapamätať si niečo keď majú nedostatok spánku a štúdie ukázali, že spánok je nevyhnutný na premenu krátkodobých spomienok na dlhodobé (tento proces sa nazýva konsolidovanie spomienok).
Doteraz však bol spôsob, akým tento proces funguje, záhadou. Otázka je, či ide pri spánku a konsolidácii spomienok o jeden a ten istý mechanizmus, alebo či tu fungujú dva rozdielne procesy. Táto otázka by sa dala tiež sformulovať - Konsolidujeme naše spomienky v spánku, pretože náš mozog sa pri ňom upokojí a umožní tak neurónom v pokoji pracovať? Alebo nás vlastne pamäťové neuróny uspávajú? Nový výskum naznačuje, že správna je tá druhá možnosť.
Paula Kaynes a Bethany Christmann z Griffith Lab sa vo svojom výskume zamerali na neuróny DPM, ktoré sú dobre známymi konsolidátormi spomienok v mozgu múch nazývaných Drosophilia. Zistili, že keď sú DPM aktivované, muchy spia dlhšie, než keď sú deaktivované. Tieto konsolidátory pamäte pri svojej činnosti narúšajú našu bdelosť. Všetky tieto javy sa dejú v časti mozgu, kde sú uskladnené spomienky skúmaných múch. Výskum odhalil, že tie isté miesta v mozgu, ktoré sú zodpovedné za učenie a pamäť, sú zodpovedné aj za spánok.
Christmann povedala, že poznatky o prepojení medzi pamäťou a spánkom u jednoduchých tvoroch, akými sú Drosophilia, pomôžu vedcom lepšie pochopiť tajomstvá ľudského mozgu. Tiež nám to pomôže zhodnotiť dopad porúch, ako napríklad nespavosť, na našu pamäť a spánok.