Vystresované mladé včely možno dokážu spôsobiť zánik celej kolónie
12.2.2015 00:50:58 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 1597x
Syndróm kolapsu včelstiev (CCD) sa po celom svete považuje za veľkú hrozbu pre kolónie včiel, a keď roje včiel uhynú, nemá kto opeľovať kriticky dôležité poľnohospodárske plodiny. Už minimálne desať rokov sa vedci a farmári bezvýsledne pokúšajú odhaliť zdroj tohto javu. Niektorí z nich si myslia, že nátlak na mladé včely, ktoré sa snažia dospieť až príliš rýchlo, by mohol byť kľúčový faktor, ktorý populáciám včiel spôsobuje katastrofálne straty.
Včely zvyčajne začnú zbierať potravu keď majú dva až tri týždne, avšak ak sú kolónie postihnuté chorobami, nedostatkom jedla, alebo inými negatívnymi faktormi zabíjajúcimi staršie včely, začnú mladé včely zbierať potravu skôr. Vedci upevnili rádiové vysielače k tisícom včiel aby mohli sledovať ich pohyb. Tento výskum ukázal, že včely, ktoré začali zbierať potravu skôr, celkovo nalietali menšiu vzdialenosť než včely, ktoré so zberom potravy začali v prirodzenom veku. Takisto sa zistilo, že tieto včely častejšie zomierali počas svojich prvých letov.
Vedci následne namodelovali pravdepodobný dopad tohto problému na kolónie včiel a ukázalo sa, že rozsiahle hynutie starších včiel znižovalo priemerný vek armády zberačov potravy. To viedlo k zníženiu efektivity zberu a zvýšeniu úmrtnosti, čo následne výrazne urýchlilo rozpad celej kolónie.
Clint Perry z Queen Mary University of London povedal, že roj včiel nedokáže zniesť taký vysoký počet úmrtí mladých včiel a skôr či neskôr bude mať narušená sociálna rovnováha pre kolóniu katastrofálne následky. Výsledky ich výskumu ukázali, že vek, v ktorom včely začnú lietať za potravou, sa dá považovať za dobrý indikátor zdravia celého roja. Dodal, že identifikácia spúšťača kolapsu včelstiev je nevyhnutná ak chceme raz byť schopní tomuto kolapsu zabrániť.