Tučniaky majú slabú chuť
17.2.2015 02:07:00 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 1460x
Tučniaky si zrejme nedokážu pochutnať na rybách a alebo ovocí, ktoré jedia. Nová štúdia týchto nelietavých vtákov naznačuje, že počas vývoja stratili receptory troch z piatich základných chutí. Dokážu rozlišovať jedine či je jedlo slané alebo kyslé.
Viacero iných vtákov, ako napríklad sliepky alebo pinky, nedokážu cítiť sladkú chuť, avšak, na rozdiel od tučniakov, predsa len majú receptory na horkú chuť a mäsovú chuť umami. Jianzhi „George“ Zhang z Michiganskej univerzity povedal, že sa zdá byť logické, že rybami sa živiace tučniaky by mali dokázať rozlíšiť chuť umami. Zistenia v jeho novej štúdii teda vedcov prekvapili a doteraz si ich nevedia úplne vysvetliť.
Zhangovi čínski kolegovia ho priviedli k myšlienke vykonať túto štúdiu keď sa im nepodarilo nájsť viaceré chuťové gény v genómoch tučniakov okatých a tučniakov cisárskych. Zhang teda bližšie analyzoval DNA tučniakov a zistil, že žiadny druh tučniakov nemá funkčné gény pre receptory sladkej, umami a horkej chuti.
Myslí si, že gény týchto receptorov tučniaky nestratili preto, že ich nepotrebovali, ale preto, že sa prispôsobili životu v extrémne chladných klimatických podmienkach. Všetky tučniaky totiž pochádzajú z Antarktídy, aj keď niektoré druhy sa už medzičasom rozšírili aj mimo nej.
Na rozdiel od receptorov kyslej a slanej chuti, receptory sladkej, umami a horkej chuti sú citlivé na teplotu. Keď je vonku príliš chladno, nemôžu správne fungovať. To znamená, že aj keby ich tučniaky mali, nedokázali by ich efektívne použiť. Tučniaky tiež majú vo zvyku hltať potravu ako celok, čo má za následok, že ich jej chuť menej zaujíma. Sú však domnienky, že táto súvislosť môže byť v skutočnosti obrátená - pretože tučniaky nedokážu dobre rozlíšiť chuť, nemajú zábrany jedlo rýchlo zhltnúť.
Prevzaté z originálu "Genetic evidence shows penguins have 'bad taste'" na sciencedaily.com