Aj čmele trpia falošnými spomienkami
28.2.2015 01:43:00 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 1729x
Už dávno sa vie, že naša pamäť dokáže zlyhať. Ľudia dokážu zabúdať, ale aj nesprávne si niečo pamätať a nový výskum ukázal, že aj čmele trpia týmito poruchami. Táto štúdia je prvá, ktorá skúma fenomén falošných spomienok u iného druhu než človeka a jej výsledky naznačujú, že falošné spomienky sú vo zvieracej ríši bežným javom.
Lars Chittka z Queen Mary University povedal, že pamäťové stopy dvoch stimulov sa môžu spojiť, čo spôsobí, že sa vytvorí kombinovaný stimul, ktorý pamäťou nikdy nebol zaznamenaný. Čmele sú inteligentným živočíšnym druhom, čo je dôvod prečo ich Chittka posledných 20 rokov skúmal. Čmele si dokážu pamätať tvary, farby a pachy viacerých druhov kvetov a pomocou svojich navigačných schopností dokážu tieto kvety nájsť, a následne trafiť späť domov.
V dávnejších štúdiách zvieracej pamäte boli chyby pripisované neschopnosti zvierat naučiť sa danú úlohu, alebo jej zabudnutiu. Chittka si však myslí, že zvieratá môžu trpieť aj komplexnejšími poruchami pamäte.
Chittka spolu so svojou kolegyňou Kathryn Hunt naučil niekoľko čmeľov, že keď navštívia žltý, alebo čiernobiely umelý kvet dostanú odmenu. Následne dostali čmele na výber tri kvety: žltý, čiernobiely a žltobiely (ktorý bol mixom prvých dvoch kvetov). Niekoľko minút po tréningu čmele jasne preferovali kvety, ktoré ich odmenili. Avšak jeden až tri dni neskôr už ich pamäť nebola až taká dobrá. Najprv sa im darilo dobre, avšak ako deň pokračoval, začínali byť čoraz viac zmätené. Vtedy začali čoraz častejšie navštevovať žltobiely kvet bez odmeny, napriek tomu, že ho v tréningu nikdy nevideli.
Chittka a Hunt tvrdia, že spájanie dlhodobých spomienok tohto hmyzu je podobné tomu u ľudí. Nemyslia si, že nepravé spomienky sú len jednoduchou poruchou, či už u ľudí, alebo u čmeľov. Tvrdia, že ide o vedľajší účinok relatívne efektívneho prispôsobivého pamäťového systému. Chittka dokonca nedávno zistil, že ľudia, ktorí sa neobyčajne efektívne dokážu učiť sú k týmto falošným spomienkam nadpriemerne náchylní. Dodal, že neschopnosť pamätať si každý detail môže byť cena za našu schopnosť spájať spomienky rôznych udalostí do celku, ktorý nám pomôže lepšie reagovať na nové situácie.
U čmeľov je pravdepodobne potreba ekonomicky uskladniť súvislosti ešte akútnejšia, čo je dôvod prečo začal Chittka používať radarové zariadenia na sledovanie čmeľov v teréne. Zaznamenáva aké kvety si budú čmele v rámci hľadania potravy počas svojho života vyberať.
Prevzaté z originálu "Bumblebees make false memories, too" na sciencedaily.com