Krokodílí raj v Peru
1.3.2015 02:13:58 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 1697x
Pred 13 miliónmi rokov lovilo v močariskách dnešného severovýchodného Peru korisť až sedem rôznych druhov krokodílov. Táto bohatá diverzita bola objavená vďaka viac než desaťročnému výskumu Amazonských nálezísk a predstavuje najväčší známy počet druhov krokodílov, koexistujúcich na tom istom mieste a v tom istom čase, v histórii našej planéty. Za úspech zrejme dávne krokodíly vďačia mäkkýšom.
Dnešná Amazónia predstavuje najbohatšiu biotu na svete, avšak pôvod tejto úžasnej diverzity zostáva neznámy. John Flynn z American Museum of Natural History povedal, že v dažďovom pralese je veľmi ťažké nájsť kamene, obsahujúce fosílie. Každý nález fosílií je teda nesmierne cenný a dokáže spôsobiť diametrálnu zmenu nášho pohľadu na históriu tejto oblasti. Najnovší objav fosílií krokodílov bol pre vedcov veľkým prekvapením.
Amazonská rieka sa sformovala pred 10,5 miliónmi rokov. Predtým obsahovala dnešná Amazónia mnoho jazier, močiarov a riek, ktoré smerovali na sever, smerom ku Karibskému moru. Dnešná Amazonská rieka smeruje na východ, do Atlantického oceánu. Poznať živočíchy, ktoré tam vtedy žili je nevyhnutné, ak chceme pochopiť dnešnú biodiverzitu Amazónie. Napriek tomu, že bezstavovce, ako napríklad mäkkýše alebo kôrovce, sa nachádzajú v takmer každej amazonskej fosílii, je veľmi ojedinelé nájsť fosíliu stavovca iného než ryby.
Flynn riadil expedície hľadania fosílií vo formácii Pebas v severovýchodnom Peru od roku 2002. Fosílie, ktoré našiel, uchovali viacero živočíchov z Miocénu, vrátane sedem druhov krokodílov. O existencii troch z týchto druhov vedci až do tohto objavu vôbec nevedeli. Najjedinečnejším druhom bol Gnatusuchus pebasensis, ktorý vyzeral ako kajmanský krokodíl s krátkym pyskom a okrúhlymi zubmi. Vedci predpokladajú, že tento krokodíl používal svoj pysk na prehrabávanie bahna, kde hľadal mäkkýše. Výskum naznačuje, že vzostup Gnatusucha a ďalších krokodílov sa udial v období, keď dosiahla diverzita a populácia mäkkýšov svoje maximum. Tieto mäkkýše zmizli, keď sa obrovské močariská zmenili na dnešnú Amazóniu.
Rodolfo Salas-Gismondi z Montpellierskej univerzity povedal, že keď analyzovali kosti Gnatusucha a zistili, kde a akým životom žil, uvedomili si, že zrejme prekonali veľkú prekážku na ceste pochopenia podmienok života v protoamazonských mokradiach. Jedným z ďalších objavených krokodílov bol aj prvý krokodíl, ktorý reprezentuje rodokmeň Paleosuchus. Tento krokodíl mal dlhší pysk uspôsobený na chytanie rýb a iných aktívne plávajúcich stavovcov.
Salas-Gismondi dodal, že nazreli do výnimočného času, kedy ekosystém tejto dávnej obrovskej mokrade dosiahol svoj vrchol. V tomto období spolu koexistovali staršie druhy, podobné Gnatusuchovi, spolu s druhmi živiacimi sa rôznorodejšou potravou, ktoré reprezentovali predkov dnešných krokodílov. Jeho výskum ukázal, že po sformovaní Amazonskej rieky začali populácie mäkkýšov upadať. Krokodíly, ktoré sa špecializovali na lov mäkkýšov vyhynuli a zostali len kajmanské krokodíly s rôznorodejším stravovaním, ktoré tam žijú dodnes. Dnes žije v celej Amazónii šesť druhov kajmanských krokodílov. Napriek tomu, však spolu žijú v jednej oblasti vždy len maximálne tri druhy a aj tie sa zvyknú jeden druhému navzájom vyhýbať.