Ceny SAV v roku 2007 a 65. výročie SAVU
20.6.2007 12:57:29 | Katarina Cvirikova| Počet zobrazení: 1432x
Slovenská akadémia vied - udelila CENY SAV 2007: za vedecko-výskumnú činnosť, za výsledky medzinárodnej vedecko–technickej spolupráce, za výsledky spolupráce s vysokými školami a za vedecko-popularizačnú činnosť.
Zároveň si pripomína aj 65. výročie SAVU – Slovenskej akadémie vied a umenia (vznikla 2. júla 1942), ktorá bola predchodkyňou SAV.
Ceny SAV udeľuje Vedecká rada SAV každoročne, spravidla v období medzi 18. júnom a
2. júlom, čo sú výročia založenia SAV a SAVU (s výnimkou Ceny SAV za budovanie infraštruktúry pre vedu, ktorú udeľuje Predsedníctvo SAV v Európskom týždni vedy). Tohtoročné Ceny SAV sú o to významnejšie, že sa udeľujú v roku, v ktorom si pripomíname 65. výročie Slovenskej akadémie vied a umení, ktorá vznikla 2. júla 1942 a kontinuálne na ňu nadviazala Slovenská akadémia vied v roku 1953. Aj preto na tlačovej konferencii upozornil na mimoriadny význam SAVU pre rozvoj vedy na Slovensku - predseda SAV prof. Štefan Luby.
Cenami SAV sa hodnotia mimoriadne výsledky vedeckej práce, budovania infraštruktúry pre vedu a popularizácie vedy. Podnecuje sa nimi domáca i medzinárodná spolupráca, osobitne spolupráca SAV s vysokými školami v SR. Ceny SAV za vedecko-výskumnú činnosť udeľuje Vedecká rada SAV, Ceny SAV za popularizáciu vedy udeľuje Predsedníctvo SAV na návrh Komisie SAV pre propagáciu a tlač.
za súbor prác: Štatistická mechanika makroskopických systémov: Presné výsledky
L. Šamaj získal ocenenie za súbor 49 teoretických prác, ktoré boli publikované v renomovaných odborných časopisoch. Dr. Šamaj sa v nich zaoberá viacerými problémami štatistickej fyziky mnohých častíc, pričom kladie dôraz na presné riešenie modelových systémov. Ide o práce skúmajúce dynamické systémy tvorené veľkým počtom navzájom sa ovplyvňujúcich častíc. Pre niektoré typy takýchto systémov Dr. Šamaj odvodil poznatky o vzťahoch medzi vlastnosťami častíc a ich usporiadaní na jednej strane a pozorovateľnými charakteristikami celého systému na strane druhej. Príkladom je presné riešenie správania klasických elektrolytov alebo vysvetlenie niektorých pozorovaných vlastností plazmového výboja. Ocenené práce obsahujú rad originálnych výsledkov, o čom svedčí aj ich citačný ohlas (viac ako 150-krát). (Dr. Šamaj pôsobil na viacerých špičkových pracoviskách v zahraničí – v Courantovom Inštitúte New Yorskej Univerzity, kde bol spoluriešiteľom projektov NASA a NSF a na Parížskej univerzite v Orsay).
RNDr. Peter Biely, DrSc. (vedúci riešiteľského kolektívu)
RNDr. Mária Vršanská, PhD.
Mgr. Vladimír Puchart, PhD.
Ing. Mária Mastihubová, PhD.
Mária Csiszárová
za prácu: Mikrobiálne enzýmy biokonverzie rastlinnej hmoty
Ocenená práca predstavuje výsledok desaťročnej výskumnej činnosti kolektívu Oddelenia enzymológie sacharidov Chemického ústavu SAV, ktorý významným spôsobom obohacuje oblasť mikrobiálnej degradácie (rozkladu) rastlinnej hmoty. Ide o jednu z priorít svetovej i slovenskej vedy, ktorá úzko súvisí so súčasnými snahami o komplexné využitie každoročne sa obnovujúcej hmoty, vrátane biokonverzie rastlinných polysacharidov na chemické palivá ako jednej z náhrady fosílnych palív, ako i na nové produkty s významným dopadom v humánnej a veterinárnej výžive i medicíne. Ocenené výsledky významne prispievajú k rozvoju enviromentálne priaznivých technológií spracovania a využitia rastlinnej hmoty.
za prácu: Zabúdané súvislosti (Štúdie o slovenskej literatúre 17. – 18. storočia)
Publikácia Zabúdané súvislosti obsahuje 13 vedeckých štúdií, v ktorých autorka sústreďuje pozornosť na dlhodobo zanedbávanú problematiku slovenskej literárnej kultúry druhej polovice 17. až prvej polovice 18. storočia. V prvej časti sú štúdie venované výskumu v oblasti slovenského literárneho baroka, otázke literárnej formy slovenského jazyka z literárnoshistorického aspektu, autobiografickým dielam 17. a 18. storočia, ako aj žánru kázní a kazateľského textu. V druhej časti sa autorka podnetným a novátorským spôsobom vrátila k niektorým témam, ktoré sa už v slovenskej literárnej histórii považovali za uzavreté: poézia slovenského baroka, dielo Daniela Krmana a Samuela Hruškovica.
prof. Ing. Marián Antalík, DrSc.
RNDr. Mikuláš Bánó, CSc.
Ing. Jaroslava Bágeľová, CSc.
Ing. Martina Koneracká, CSc.
doc. RNDr. Peter Kopčanský, CSc. (vedúci riešiteľského kolektívu)
RNDr. Ivana Potočová, PhD.
Katarína Paulovičová
RNDr. Milan Timko, CSc.
RNDr. Natália Tomašovičová, CSc.
Ing. Vlasta Závišová
za súbor prác: Z oblasti štúdia cieleného transportu liečiv pomocou magnetických nanočastíc, ktoré vznikli v širokej medzinárodnej spolupráci s vedeckými inštitúciami v 7 krajinách
Cielený transport liečiv umožňuje koncentráciu liečiva v požadovanej oblasti pôsobením externého magnetického poľa dostatočnej intenzity. To predpokladá zvládnutie prípravy novej stabilnej liekovej formy a síce do komplexu pozostávajúceho z príslušného liečiva a magneticky aktívnej zložky (magnetické nanočastice). Riešiteľský kolektív prípravu magnetických nanočastíc s liečivom úspešne zvládol, čo umožňuje ich použitie v biomedicíne. V súčasnosti sa magneticky značené liečivá začínajú testovať v spolupráci s Výskumným ústavom liečiv a.s. v Modre.
Dr. h. c. prof. Ing. Baltazárovi Frankovičovi, DrSc. (vedúci riešiteľského kol.)
Ing. Ivane Budinskej, PhD.
Ing. Jolane Sebestyénovej, PhD.a kolektívu z Ústavu informatiky SAV
prof. Ing. Štefanovi Kozákovi, PhD.a kolektívu z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave
prof. Ing. Jánovi Sarnovskému, PhD.a kolektívu z Fakulty elektrotechniky a informatiky TU v Košiciach
prof. Ing. Gabrielovi Hulkóovi, DrSc. a kolektívu zo Strojníckej fakulty STU v Bratislave
za prácu: Modulárny agentový distribuovaný riadiaci systém s akronymom MARABU
Práca bola zameraná na riešenie nasledovných otázok:
-inteligentné riadenie výrobných, ekonomických, enviromentálnych, ako aj spoločenských procesov, ktoré vyžadujú vývoj a aplikáciu nových riadiacich stratégií s vysokou efektívnosťou, s minimálnymi nákladmi na implementáciu informačnej technológie a prístupnosťou pre konkrétneho používateľa.
Agentové technológie patria medzi najprogresívnejšie sa vyvíjajúce metódy, ktoré umožňujú riešiť úlohy modelovania, riadenia a simulácie distribuovaných výrobných systémov. Systém je pripravený pre aplikáciu v modelovaní, riadení a simulácií procesov výrobných, energetických, dodávateľsko-odberateľských a dopravno-komunikačných.
1. Mgr. Mário Ziman, PhD. - Fyzikálny ústav SAV
za popularizáciu vedy v oblasti fyziky
2. Ing. Anton Janitor, PhD. - Ústav krajinnej ekológie SAV
za celoživotné dielo vo vedeckej popularizácii v oblasti mykológie, fytopatológie a patologickej fyziológie rastlín
3. prof. RNDr. Jozef Čižmárik, CSc. - Katedra organickej chémie Farmaceutickej fakulty UK
za celoživotné dielo – súbor populárnovedeckých prác, esejí a reportáží v oblasti chémie, farmácie a molekulovej apidológie
4. Vladimír Jancura - redaktor denníka PRAVDA
za práce o vede, vedcoch a s vedcami, uverejnené v denníku Pravda v r. 2006 – 2007
5. JUDr. Ľubomír Lenoch – publicista, predseda KVTŽ SSN a riaditeľ Journalist-Studio
za celoživotné dielo pri propagácii významu vedy a presadzovanie jej rozvoja.