Hrozba povodní a sucha aj bez klimatických zmien
6.3.2015 00:37:31 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 1614x
V roku 2000 sa nachádzalo približne 30 percent územia pokrytého mestami v povodňových zónach. V roku 2030 by sa toto číslo malo zvýšiť na takmer 40 percent (očakáva sa že do tohto roku sa územie pokryté mestami zväčší takmer trojnásobne). V roku 2030 sa tiež zdvojnásobí percento tohto územia, ktoré bude ohrozené suchami (dosiahne vyše 25 percent).
Burak Günerlap z A&M University povedal, že väčšina mestskej populácie sveta bude v tomto období žiť v pobrežných megamestách, keďže tieto mestá sa budú stávať čoraz dôležitejšími uzlami svetovej ekonomiky. Budúci vývoj miest sa však väčšinou pri plánovaní bezpečnostných opatrení ignoruje.
Günerlapova štúdia ukázala, že najviac budú ohrozené pobrežné a púštne mestá Ázie a Afriky. Pobrežné mestá týchto kontinentov budú oveľa viac vystavené povodniam než pobrežné mestá v rozvinutých krajinách. Aj tak sa očakáva, že v Spojených štátoch budú povodňami čoraz viac ohrozované vznikajúce mestské prostredia v rozrastajúcom sa Houstone a Miami a medzi Baltimorom a New Yorkom. Naproti tomu južná a stredná Kalifornia by mali byť čoraz viac ohrozované suchami.
Náklady na vybudovanie dostatočnej ochrannej infraštruktúry pre všetky ohrozené mestá na svete by boli nevyčísliteľné, odhady hovoria o 57 biliónoch Amerických dolárov. Napriek tomu by však podľa Günerlapa mestá mali investovať do iniciatív určených na zníženie dopadu povodní a sucha. Zrušenie výstavby v lokalitách s vysokým ohrozením povodňami a zväčšenie územia vyhradeného pre zeleň by týmto mestám mohli pomôcť za vcelku zvládnuteľnú cenu. Klimatické zmeny by však mali prognózu pre svetové mestá v budúcnosti len zhoršiť.