Klimatické zmeny sú čoraz rýchlejšie
11.3.2015 00:41:37 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 1578x
Zem sa dostáva do obdobia, kedy sa klimatické zmeny dejú rýchlejšie než za posledných niekoľko tisíc rokov. Nová štúdia klimatických zmien za posledné desaťročia ukázala, že tieto zmeny sú nielen rýchlejšie než v minulosti, ale v budúcnosti sa budú aj naďalej urýchľovať.
Zem ohrievajú narastajúce emisie atmosférických skleníkových plynov, ktoré zachytávajú slnečné teplo, avšak toto ohrievanie nie je konštantné - teploty raz stúpajú, raz klesajú. Vedci síce venovali veľa času výskumu prirodzených klimatických zmien, napriek tomu sa však toho veľa nevie o rýchlosti minulých a budúcich zmien v časových intervaloch relevantných pre spoločnosť - v rozmedzí ľudského života. Práve takéto poznatky by pritom mohli pomôcť vládam lepšie sa pripraviť na potenciálne klimatické hrozby.
Steve Smith z Pacific Northwest National Laboratory skombinoval desiatky existujúcich modelov a porovnal ich výsledky. Vypočítal rýchlosť zmien teplôt od roku 1850 až po rok 1930, čo predstavuje obdobie, kedy sa už viedli klimatické záznamy, avšak v atmosfére stále ešte bolo len minimum emisií z pálenia fosílnych palív. So svojim tímom porovnal tieto údaje s rekonštruovanými klimatickými údajmi za posledných 2 000 rokov (získaných pomocou analýzy letokruhov, koralov, a vyvŕtaných vzoriek ľadu). Obe tieto obdobia vykazovali podobné hodnoty.
V týchto obdobiach bol nárast celosvetovej teploty len minimálny, avšak prirodzená variabilita spôsobovala fluktuácie v teplote - teploty v Severnej Amerike a Európe striedavo stúpali a klesali rýchlosťou do 0,2 °C za desaťročie. Následne sa Smithov tím rozhodol analyzovať obdobie od roku 1971 po rok 2020. Zistilo sa, že v Severnej Amerike sa podnebie menilo rýchlosťou 0,3 °C za desaťročie, čo je viac, než by sa dalo očakávať v dôsledku prirodzenej variability. Modely ukázali, že v dnešnej dobe sa prirodzeným limitom klimatickej fluktuácie vymykajú takmer všetky oblasti Zeme.
Smithov tím sa nakoniec rozhodol vytvoriť predpovede, ktoré by ukázali ako emisie skleníkových plynov zmenia fluktuácie teplôt v budúcnosti. Všetky scenáre ukázali, že počas budúcich 40 rokov sa budú klimatické zmeny stále urýchľovať. Tento výsledok mali aj simulácie, v ktorých bolo namodelované obmedzenie vypúšťania skleníkových plynov. Čím však boli emisie vyššie, tým boli modelmi predpovedané klimatické zmeny väčšie.
Zostáva však otázne aký vplyv bude mať rýchlejší rast teplôt na nás a našu planétu. Smith dodal, že v jeho modeloch sa zrýchlenie klimatických zmien skleníkovými plynmi prejavilo až v nedávnej minulosti a na jeho pochopenie je potrebný ďalší výskum.