Ľudia sa prispôsobili životu v dažďových pralesoch oveľa skôr, než si vedci doteraz mysleli
14.3.2015 16:44:52 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 1636x
Tím vedcov analyzoval izotopy uhlíku a kyslíku v zuboch 26 ľudí žijúcich na Srí Lanke, z ktorých najstarší mal až 20 000 rokov. Zo zubov zistili, že títo ľudia sa živili takmer výlučne jedlom nájdeným v dažďových pralesoch. Doteraz vedci predpokladali, že tropické lesy boli ľudoprázdne až do skorého Holocénu, spred 8 000 rokov. Predpokladalo sa, že v porovnaní s otvorenejšou krajinou, v dažďových pralesoch mali ľudia problém efektívne navigovať a loviť.
Napriek tomu sa však aj v minulosti objavil výskum, ktorý ponúkal dôkazy o tom, že dažďové pralesy boli ľuďmi obývané už pred 45 000 rokmi. Tento výskum však nezistil, či títo ľudia žili v pralesoch po celý rok, alebo do nich vstúpili len na kratší čas. Julia Lee-Thorp z Oxfordskej univerzity povedala, že izotopické techniky, použité v tejto štúdii, už v minulosti priniesli úspech v skúmaní prispôsobenia sa primátov na život v lese. Nová štúdia je však prvá v ktorej vedci týmto spôsobom skúmali fosílie ľudí v dažďovom pralese.
Výskum sa zameral na zuby 26 ľudí, starých od 3 000 až po 20 000 rokov. Všetky zuby boli nájdené na troch náleziskách na Srí Lanke, ktoré sú dnes obklopené buď hustým dažďovým pralesom, alebo otvorenejším terénom. Analýza ukázala, že všetci skúmaní ľudia sa živili potravou z okraja dažďových pralesov. Len dvaja z týchto ľudí vykazovali známky jedenia aj potravy z otvorených plání. Títo dvaja ľudia sú však len 3 000 rokov starí a žili teda v období, keď sa v danej lokalite začalo rozvíjať poľnohospodárstvo.
Patrick Roberts z Oxfordu povedal, že táto štúdia bola prvou, ktorá skúmala do akej miery sa dávni ľudia spoliehali na potravu z dažďových pralesov. Výsledky ukázali, že dávni ľudia Srí Lanky si vystačili takmer výlučne s potravou z dažďových pralesov, čo svedčí o úspešnom prispôsobení sa na život v extrémnejších podmienkach. Mike Petraglia (tiež z Oxfordkej univerzity) však podotkol, že budúci výskum musí zistiť, či sa ľudia takto skoro dokázali prispôsobiť životu v pralesoch aj v iných lokalitách sveta.