Objavili prvého svedka streľby zo zbrane v Amerike

21.6.2007 13:15:06 | Q
National Geographic | Počet zobrazení: 3288x

Prvý známym svedkom streľby v Amerike je indián z kmeňa Inkov zabitý španielskou mušketou pred takmer 500 rokmi v Peru.

 

Kostru obete našli v roku 2004 pri vykopávkach na inkskom cintoríne v blízkosti mesta Lima a bola len asi kilometer vzdialená od množstva nájdených múmií indiánov.

Podľa vedcov mohli indiána zabiť počas povstania Inkov proti španielskym dobyvateľom v roku 1536.

Z hrobov na rovnakom mieste nazvanom Puruchuco v priebehu rokov 2004 až 2007 získali archeológovia asi 500 kostier.

72 mŕtvol bolo zabalených v jednoduchom oblečení a chaoticky pochovaných v plytkých hroboch. Nedostatok tradičných ozdôb a darov (klenoty, nádoby s jedlom, ozdoby do vlasov) svedčili o nutnosti rýchleho pohrebu aký sa vykonával v čase civilných nepokojov.

Množstvo kostier malo znaky sekania, odretia a prepichnutia železnými zbraňami.
Na jednej z lebiek boli dve diery podobne ako pri obetiach streľby. Pri lebke bol nájdený malý kúsok kosti, ktorý vyzeral akoby bol vystrelený z lebky.

Vedci neočakávali, že bola osoba zastrelená pred 500 rokmi, vek odhadovali na maximálne 20 rokov. Veľmi rýchlo ale zistili, že lebka patrila domorodcovi žijúcemu v časoch Inkov. Navyše tiež zistili, že kúsok vystrelený z lebky svedčí o použití staršieho druhu zbrane.

Pomocou špeciálneho skenera hľadali stopy kovu z guľky okolo rany v lebke a na vystrelenom kúsku kosti. Nenašli žiadne zvyšky kovu. Súdni experti z univerzity v Connecticute potom ale použili oveľa presnejšiu techniku a zvyšky železa na oboch miestach našli.

Železo sa používalo na výrobu guliek do španielskych muškiet. Inkovia nevedeli ako vyrobiť železo, preto musí byť guľka zo Španielska. To znamená, že osoba zomrela v čase dobývania a bola zabitá strelnou zbraňou.

Vedci si myslia, že indián bol zabitý v čase povstania Inkov proti nadvláde Francisca Pizzara.

Napriek historickým dokumentom dokazujúcim brutalitu Španielov, existuje len málo fyzických dôkazov svedčiacich o tom, čo sa stalo s pôvodnými obyvateľmi Južnej Ameriky počas a po dobývaní.

originál článku