Planéty v obývateľných zónach má väčšina hviezd
28.3.2015 00:21:12 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 1418x
Pomocou Keplerovho vesmírneho teleskopu sa astronómom podarilo objaviť tisíce exoplanét. Analyzovaním pozorovaných slnečných sústav vedci nedávno vypočítali pravdepodobnosť, že hviezda bude mať planéty aj v obývateľnej zóne. Výsledky ukázali, že miliardy hviezd v našej slnečnej sústave majú jednu až tri planéty v obývateľnej zóne, na ktorých by mohla existovať tekutá voda a teda aj život.
Veľký počet hviezd, ktoré Keplerov teleskop skúmal, majú dva až šesť planét, avšak v skutočnosti by ich mohli mať ešte viac, keďže Kepler je najlepšie uspôsobený na hľadanie veľkých planét blízko svojich hviezd. Pomocou Kepleru už astronómovia našli približne 1 000 potvrdených a 3 000 nepotvrdených planét.
Planéty, ktoré obiehajú príliš blízko k svojej hviezde, sú príliš horúce pre život, takže je treba zistiť, či skúmané hviezdy majú planéty aj v obývateľnej zóne. To sa vedci rozhodli zistiť inovatívnym výpočtom založeným na 250 rokov starej metóde nazývanej Titiusov-Bodeho rad.
Titiusov-Bodeho rad bol prvýkrát sformulovaný okolo roku 1770 a už vtedy dokázal úspešne vypočítať polohu Uránu pred tým, než bola táto planéta vôbec objavená. Titiusov-Bodeho rad hovorí, že medzi obežnými periódami planét v slnečnej sústave existujú isté pomery. To znamená, že ak vedci poznajú obežnú dráhu niekoľkých planét, dokážu určiť čas obehu a polohu ďalších, neznámych planét v danej slnečnej sústave.
Steffen Jacobsen z Kodanskej univerzity povedal, že toto pravidlo sa rozhodli použiť na vypočítanie potenciálnych pozícií planét v 151 slnečných sústavách, v ktorých našiel Kepler 3 až 6 planét. V 124 z týchto sústav známe planéty dodržovali Titiusov-Bodeho rad. V daných sústavách sa snažili určiť, kde by sa mohli nachádzať planéty viac vzdialené od hviezdy než planéty pozorované Keplerom. Vo svojej štúdii určovali len pozíciu planét, ktoré by sa Keplerom potenciálne dali pozorovať.
V 27 z analyzovaných 151 sústav Titiusov-Bodeho rad zdanlivo neplatil, preto sa vedci rozhodli pridať planéty na miesta medzi známe planéty, kde by planéty podľa zákona mali byť. V 151 skúmaných sústavách sa im celkovo podarilo identifikovať 228 neznámych planét. Následne sa zamerali na 77 planét 40 slnečných sústav, ktoré majú najlepšie šance, že prejdú popred svoju hviezdu tak, aby ich Kepler mohol objaviť.
Vzdialenosť obývateľnej zóny, kde sa môže na povrchu planéty vyskytovať tekutá voda, je pre každú hviezdu individuálna - závisí od veľkosti a jasnosti hviezdy. Vedci zhodnotili počet planét v obývateľnej zóne na základe dodatočných planét, ktoré do 151 slnečných sústav pridali podľa Titiusovho-Bodeho radu. Výsledok ukázal, že každá z pozorovaných slnečných sústav by mala mať jednu až tri planéty v obývateľnej zóne.
31 zo skúmaných 151 slnečných sústav už malo dávnejšie objavenú planétu v obývateľnej zóne, alebo Jacobsenove výpočty ukázali, že tam chýba už len jediná planéta, ktorá by bola v obývateľnej zóne. Jacobsen povedal, že každá z týchto 31 sústav mala v priemere dve planéty v obývateľnej zóne. Štatistické údaje naznačujú, že väčšinou by malo ísť o pevné kamenné planéty, na ktorých by sa mohol vyskytovať život. Ak by sa údaje z tejto štúdie použili na celú našu galaxiu, znamenalo by to, že v nej sú miliardy hviezd s planétami v obývateľných zónach.
Titiusov-Bodeho rad je pravidlo, ktorým sa riadia obežné periódy planét obiehajúcich okolo nášho Slnka. Toto pravidlo, pomocou ktorého sa dajú určiť vzdialenosti planét od Slnka, bolo v roku 1766 navrhnuté J. D. Titiusom a matematicky formulované J. E. Bodom v roku 1772. Závislosti vzdialeností planét of Slnka sa riadia podľa jednoduchých číslic – 0, 3, 6, 12, 24, 48, 96, 192, 384. S výnimkou prvých dvoch sú číslice jednoduchým dvojnásobkom predchádzajúcich číslic. K týmto čísliciam sa priráta číslica 4 a výsledok sa vydelí 10. Ako výsledok dostaneme vzdialenosti obežných dráh planét od Slnka (0,4 / 0,7 / 1 / 1,6 / 2,8 / 5,2 / 10 / 19,6 / 38,8).