ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Chémia horúcich prameňov môže vysvetliť pôvod života

1.5.2015 01:52:41 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2463x

Horúce pramene na dne oceánov možno spontánne vytvorili organické molekuly potrebné pre život. Nová štúdia ukázala, že povrch minerálnych čiastočiek vovnútri hydrotermálnych prameňov má podobné chemické vlastnosti ako enzýmy – biologické molekuly, ktoré riadia chemické reakcie živých organizmov. To znamená, že tieto pramene sú schopné z vody, v ktorej je rozpustený oxid uhličitý, vytvoriť jednoduché uhlíkové molekuly, ako napríklad metanol alebo kyselinu mravčiu.

 

Niektoré základné stavebné kamene organickej chémie teda boli na Zemi tvorené ešte pred vznikom života a možno hrali kľúčovú úlohu v zrode prvých organizmov. Tento objav tiež má potenciálne praktické využitia, keďže ukazuje, že umelé hmoty a palivá by sa mohli dať syntetizovať aj z oxidu uhličitého a nielen z ropy.
 
Nora de Leeuw z University College London povedala, že existuje veľa dohadov tvrdiacich, že život sa začal v okolí hydrotermálnych prameňov. Vo vode je rozpusteného veľa oxidu uhličitého, ktorý mohol poskytnúť uhlík, na ktorom je chémia živých organizmov založená. V horúcej a turbulentnej vode by sa tiež našiel dostatok energie. Jej výskum ukázal, že tieto pramene tiež majú chemické vlastnosti priaznivé pre tvorbu molekúl bežne spájaných so živými organizmami.
 
Tím vedcov skombinoval laboratórne experimenty spolu so simuláciami na superpočítačoch s cieľom preskúmať podmienky za ktorých by tieto minerálne čiastočky mohli katalyzovať premenu oxidu uhličitého na organické molekuly. Experimenty zrekonštruovali podmienky hydrotermálnych prameňov v hĺbkach oceánov, kde sa horúca, a do menšej miery aj alkalická voda (bohatá na rozpustený oxid uhličitý), dostáva do kontaktu s minerálom greigitom (Fe3S4), nachádzajúcim sa na vnútornom povrchu prameňov. Simulácie na superpočítači Legion patriacom University College London a superpočítači HECToR (národnom superpočítači Veľkej Británie) ponúkli vedcom detailný pohľad na interakciu medzi oxidom uhličitým a greigitom a tým im pomohli vysvetliť údaje pozorované pri experimentoch. Na tento výskum správania sa jednotlivých molekúl bol potrebný najmodernejší výpočtový výkon a programovacia expertíza, ktorými vedci ešte pred desaťročím nedisponovali.
 
Nathan Hollingsworth, ktorý sa tiež podieľal na štúdii, povedal, že zistili, že povrchy a kryštalické štruktúry vovnútri prameňov fungujú ako katalyzátory – podnecujú chemické zmeny materiálu, ktorý sa na nich usádza. Do istej miery fungujú ako enzýmy živých organizmov, keď ničia väzby medzi atómami uhlíku a kyslíku, čo týmto prvkom dovoľuje skombinovať sa s vodou a vytvoriť tak kyselinu mravčiu, kyselinu octovú, kyselinu pyrohroznovú a metanol. Z týchto jednoduchých chemikálií sa dá následne vyprodukovať zložitejšia uhlíková chémia.
 
Teórie o vzniku života naznačujú, že stále zložitejšia uhlíková chémia viedla k samoreplikujúcim molekulám a následne k vzniku prvých buniek. Tento výskum určil možný prvý krok danej cesty a dokázal, že jednoduché organické molekuly sú v prírode syntetizované aj bez prítomnosti živých organizmov. To potvrdilo hydrotermálne pramene ako reálny zdroj minimálne istej časti tohto procesu.
 
Táto štúdia by však mohla mať aj praktické využitie, keďže určila metódu, akou sa dajú z oxidu uhličitého vytvoriť chemikálie na báze uhlíku bez extrémnych teplôt, alebo tlaku. To by v dlhodobom merítku mohlo nahradiť ropu ako materiál na výrobu umelých hmôt, hnojív či palív. Takáto produkcia by bola ekologickejšia a plne obnoviteľná.

Prevzaté z originálu "Origin of life: Chemistry of seabed's hot vents could explain emergence of life" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,69
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.