ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ohrozenie úrodnosti pôdy predstavuje ohrozenie zásob jedla

12.5.2015 01:13:06 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1674x

V dnešnej dobe čelí úrodnosť pôdy mnohým hrozbám, ako napríklad erózii, vyčerpaniu živín, urbanizácii či klimatickým zmenám. Donald L. Sparks s Delawareskej univerzity podotkol, že pôda je kožou Zeme – má hrúbku len jedného metra, avšak je nevyhnutná pre náš život. Napriek tomu ju často považujeme za samozrejmosť.

 

Ľudská činnosť narúšala pôdu už od začiatku poľnohospodárstva pred približne 10 000 rokmi. V dnešnej dobe sme sa dostali do situácie, kedy je 40 percent súše využívanej na poľnohospodárske účely. Ďalší veľký kus súše zaberajú šíriace sa mestá. Najproduktívnejšia pôda je už zabratá, takže nám na kŕmenie neustále rastúcej ľudskej populácie zostávajú stále menej a menej produktívne územia.
 
Odhady hovoria, že do roku 2100 by mala ľudská populácia narásť na úroveň 11 miliárd. Je teda nevyhnutné aby sme našli lepšie spôsoby ako riadiť poľnohospodársku výrobu na súčasných poľnohospodárskych pozemkoch, keďže sa už poľnohospodárstvo do značnej miery nemá kam rozšíriť.
 
Sparks podotkol, že erózia pôdy výrazne prevyšuje tvorbu novej pôdy vo viacerých poľnohospodárskych oblastiach, ako napríklad v strede Spojených štátov. Stred Spojených štátov pritom kŕmi celý národ. Pôda tam však eroduje desaťkrát rýchlejšie, než sa tvorí. Strata pôdy kvôli erózii so sebou tiež prináša stratu živín nevyhnutných pre pestovanie rastlín, čo zvyšuje dopyt po priemyselných hnojivách. Dnešná produkcia týchto hnojív je však neudržateľná.
 
V poslednej dobe cena hnojív prudko narástla. Výroba primárnych zložiek hnojív je buď veľmi energeticky náročná, alebo si vyžaduje ťažbu obmedzených zdrojov. Zvýšenie ceny hnojív sa však nutne musí odraziť aj v zvýšení ceny potravín. Sparks uviedol, že zvýšenie ceny hnojív pravdepodobne nie je len dočasnou záležitosťou. Najväčšie ložisko fosforitu v Spojených štátoch bude do dvadsiatich rokov úplne vyčerpané, čo znamená, že Američania budú musieť tento zdroj cenného fosforu dovážať.
 
Je preto nevyhnutné, aby sa našiel efektívnejší spôsob ako chrániť a recyklovať živiny v pôde a zaručiť, že plodiny ich využívajú skutočne efektívne. Treba zabrániť tomu, aby sa jednoducho zmyli z pôdy, pretože inak hrozí ich nedostatok. Sparks dodal, že civilizácie sa zrodili a upadli na základe stavu ich pôdy a naša budúcnosť závisí na našej schopnosti lepšie sa starať o pôdu pod našimi nohami.

Prevzaté z originálu "Threats to soil productivity threaten food security" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,74
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.