Geoinžinierstvo môže zachrániť koraly
26.5.2015 01:36:11 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 1019x
Masové bielenie koralov by sa malo počas budúcich desaťročí vyskytovať čoraz častejšie vďaka zvyšujúcej sa teplote oceánov. Tento jav pritom môže viesť k zvýšenej úmrtnosti koralov. Klimatické geoinžinierstvo je podľa novej štúdie možno jediný spôsob, ako masovému bieleniu koralov zabrániť.
Koralové útesy sú považované za jeden z najzraniteľnejších ekosystémov, ktorý čelí v súčasnosti veľkej hrozbe zo strany otepľujúcich sa oceánov a zvyšovaniu ich kyslosti. Tie sú spôsobené zvyšujúcimi sa emisiami oxidu uhličitého. Vedci si myslia, že aj pri najambicióznejších obmedzeniach množstva vypúšťaných emisií oxidu uhličitého môžeme do polovice tohto storočia očakávať rozsiahle bielenie a degradáciu koralov.
Navrhovaná geoinžinierska metóda tímu z Carnegie Institution for Science, Exeterskej univerzity a Queenslandskej univerzity, nazývaná SRM (Solar Radiation Management), by mohla hrozbu bielenia obmedziť. Táto metóda je založená na vypúšťaní plynu do stratosféry, ktorý vytvorí mikroskopické čiastočky odrážajúce slnečné lúče a zmierňujúce tak ohrievanie oceánov. Vedci porovnali scenár použitia SRM so scenárom najrozsiahlejšej redukcie emisií oxidu uhličitého, aká je IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) zvažovaná, a zistili, že koralom sa pri SRM darilo omnoho lepšie napriek zvýšenej kyslosti oceánov.
Lester Kwiatkowski z Carnegie Institution for Science povedal, že ich štúdia poukázala na klimatické scenáre, ktoré v dnešnej dobe musíme zvážiť ak má byť ochrana koralových útesov našou prioritou. Paul Halloran z Exeterskej univerzity podotkol, že táto štúdia ukázala, že prevaha SRM nad konvenčnou redukciou emisií oxidu uhličitého závisí od citlivosti koralov na zmeny kyslosti oceánov. Je preto potrebný ďalší výskum, ktorý preskúma ako otepľovanie a zvyšovanie kyslosti oceánov v bielení koralov vzájomne spolupracujú.
Peter Cox z Exeterskej univerzity dodal, že koralové útesy čaká zložitá budúcnosť nezávisle od znižovania emisií uhlíku. Ak nechceme dôjsť k nevyhnutnej strate veľkej časti koralových útesov, musíme začať uvažovať aj mimo konvenčných opatrení na znižovanie emisií oxidu uhličitého.