Extrémne globálne otepľovanie Kriedy narušené obdobím výrazného globálneho ochladzovania
29.5.2015 01:10:20 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 1229x
Vedci nedávno rekonštruovali klimatické dejiny Arktického oceánu počas obdobia Kriedy spred 66 až 145 miliónov rokov. V tomto období neexistoval na póloch ľad a priemerná teplota oceánov bola 35 °C. Ich výskum však ukázal, že aj počas tohto skleníkového obdobia sa vyskytlo relatívne krátke ochladenie. Čo ho však spôsobilo?
Jens Herrle z Goetheho univerzity a Senckenberg Biodiversity and Climate Research Centre povedal, že so svojim tímom pri výskume Arktídy zistili, že toto teplé obdobie bolo pred 112 až 118 miliónmi rokov na 6 miliónov rokov prerušené. Spolu s Claudiou Schröder-Adams z Carleton University zozbieral Herrle vzorky z arktických ľadovcov a ostrova Axela Heiberga. Herrle podotkol, že pri jeho výskume natrafili na glendonity – kalcitové minerály v tvare hviezdy, ktoré nadobudli tvar minerálu ikait. Tieto pseudomorfy premeny z kalcitu na ikait sa vytvoria vďaka faktu, že ikait je stabilný len pri teplotách pod 8 °C a ak sú tieto teploty prekročené, mení sa na kalcit. Ich sedimentárna analýza a datovanie tak poskytli presný obraz klimatických podmienok Arktídy a ukázali, že teplé obdobie bolo na čas prerušené.
Počas dvoch arktických expedícií (v rokoch 2011 a 2014) nazbieral Herrle až 1 700 vzoriek kameňa , ktoré následne analyzoval geochemickými a paleontologickými metódami. Dokážu však záznamy podmienok v Kriede pomôcť v predpovedaní zákonitostí dnešných klimatických zmien? Herrle si myslí, že áno, pretože polárne oblasti sú najcitlivejšie na klimatické zmeny a pohľadom do minulosti dokážeme získať základné poznatky o dynamike klimatických zmien a cirkulácii v oceánoch v skleníkovom prostredí. Herrle si myslí, že chladné obdobie nastalo kvôli otvoreniu Atlantického oceánu a následnej zmene v cirkulácii oceánov, ktorá pomohla zvýšiť absorpciu uhlíku. Menej oxidu uhličitého v atmosfére malo za výsledok globálne ochladzovanie.
Herrle dodal, že údaje, ktoré zozbieral budú v blízkej budúcnosti porovnané s údajmi z dnešnej doby s cieľom lepšej klasifikácie klimatických podmienok Kriedy a lepším porozumením vzťahu medzi polárnymi oblasťami a subtrópmi.