ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Obrovská erupcia na známom červenom obrovi

31.5.2015 01:52:57 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1388x

Teleskop Alma nedávno odhalil obrovskú erupciu na povrchu hviezdy Mira, jedného z najbližších a najznámejších červených obrov na oblohe. Takáto aktivita u červeného obra astronómov prekvapila. Jej objav by však mohol pomôcť v pochopení prínosu slnečného vetra obrích hviezd ekosystému našej galaxie.

 

Alma poskytol vedcom doteraz najostrejší pohľad na dvojhviezdu Miru, na ktorom jasne rozoznať obe hviezdy tejto sústavy (Mira A a Mira B). To však nie je všetko, pretože Alma tiež umožnil vedcom prvýkrát pozorovať detaily na povrchu Miry A v milimetrových vlnových dĺžkach svetla. Wouter Vlemmings z Chalmers University of Technology povedal, že časť povrchu Miry A nie je len veľmi svietivá, ale jej svietivosť sa naviac mení. Vlemmings si myslí, že ide o obrovskú erupciu, ktorá je zrejme prepojená s erupciou, ktorú na tejto hviezde pred niekoľkými rokmi pozorovali teleskopy zaznamenávajúce röntgenové lúče.
 
Červené obry ako Mira A sú neoddeliteľnou súčasťou ekosystému našej galaxie. Keď sa blížia ku koncu svojho života, stratia svoj vonkajší obal prostredníctvom nerovnomerného vetra. Tento vietor so sebou nesie ťažké prvky, ktoré hviezdy vytvorili. Ťažké prvky môžu následne poslúžiť v zrode nových hviezd a planét. Väčšina z uhlíku, kyslíku a dusíku, z ktorých sa skladáme, bola vytvorená v hviezdach a následne vystrelená do vesmíru vo forme slnečného vetra.
 
Mira znamená po latinsky „udivujúca“ a táto hviezda je astronómom známa už niekoľko storočí. Ide o jednu z najznámejších premenných hviezd nočnej oblohy. Keď dosahuje svoju maximálnu svietivosť, bez problémov sa dá pozorovať voľným okom, avšak keď je jej jasnosť na minime, dá sa pozorovať len prostredníctvom teleskopu. Mira je od nás vzdialená 420 svetelných rokov a nachádza sa v súhvezdí Veľryby. Táto dvojhviezda sa skladá z dvoch hviezd podobnej hmotnosti ako Slnko, z ktorých jedna je hustý a horúci biely trpaslík a druhá je tučný a chladný červený obor. Tieto hviezdy okolo seba navzájom obiehajú vo vzdialenosti podobnej priemernej vzdialenosti medzi Plutom a našim Slnkom.
 
Sofia Ramstedt z Uppsala University povedala, že Mira je dobrou ukážkou toho, čo sa stane s hviezdou podobnou Slnku keď sa dostane na koniec svojho života a ako takúto staručkú hviezdu ovplyvní blízky spolupútnik. Na Slnku, našej najbližšej hviezde, sa dá bežne pozorovať aktivita napájaná magnetickými poľami. Na Slnku sa vyskytujú slnečné búrky, ktoré urýchlia častice, z ktorých je tvorený slnečný vietor. Tento slnečný vietor sa dá na Zemi pozorovať ako polárna žiara.
 
Vlemmings podotkol, že erupcia Miry A naznačuje, že magnetické polia hrajú kľúčovú úlohu aj v slnečnom vetre červených obrov. Nové obrázky tiež poskytli unikátne detailný pohľad Miry B, ktorá je k Mire A tak blízko, že tieto hviezdy si navzájom vymieňajú materiál. Eamon O’Gorman z Chalmers University of Technology uviedol, že na obrázkoch vidieť padať plyn z Miry A rovno na povrch Miry B.
 
Alma vykonal pozorovania Miry keď boli jeho antény vzájomne v maximálnej vzdialenosti. Tak dosiahol tento teleskop doteraz najvyššie rozlíšenie obrazu. Okrem Miry Alma ešte fotografoval mladú slnečnú sústavu, gravitačne šošovkovanú galaxiu a asteroid. Vlemmings dodal, že so svojim tímom plánuje pozorovať Miru a jej podobné hviezdy aj v budúcnosti.

Prevzaté z originálu "Sharp-eyed Alma spots a gigantic flare on famous red giant star" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,04
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.