ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Školák objavil novú planétu

15.6.2015 01:42:46 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1070x

15 ročný školák objavil planétu, ktorá je od nás vzdialená 1 000 svetelných rokov. Tom Wagg ju objavil počas stáže na Keele University, keď si všimol malú zmenu v svietivosti vzdialenej hviezdy. Táto zmena svietivosti bola spôsobená planétou, ktorá sa postavila medzi hviezdu a teleskop, ktorý ju pozoroval.

 

Tom, ktorý má dnes 17 rokov povedal, že je úžasné na aké vzdialenosti dokážeme dnešnou technikou objavovať planéty. Po dvoch rokoch dodatočných pozorovaní sa potvrdilo, že Tom skutočne našiel dovtedy neznámu planétu. Údaje, ktoré Tom analyzoval pochádzali z projektu WASP (Wide Angle Search for Planets), ktorý na nočnej oblohe monitoruje milióny hviezd a hľadá, či sa ich svietivosť na istý čas nezmenší, čo by indikovalo prítomnosť planéty.
 
Tomova planéta dostala katalógové meno WASP-142b, keďže ide o 142. planétu objavenú WASP. Hviezda tejto planéty sa nachádza v južnom súhvezdí Hydry. V dnešnej dobe už vedci objavili vyše 1 000 exoplanét, avšak Tom je zrejme najmladší človek, ktorý kedy takúto planétu našiel. Tom podotkol, že software WASP bol veľmi sofistikovaný a umožnil mu preskúmať stovky rôznych hviezd. Jeho planéta je veľkosťou podobná Jupiteru, avšak okolo svojej hviezdy obehne raz za dva dni. Čím je obežná dráha planéty kratšia, tým jednoduchšie je pre astronómov túto planétu objaviť.
 
WASP-142b je od nás príliš ďaleko na to, aby sme ju mohli priamo pozorovať, avšak aj tak vieme, že pologuľa otočená ku hviezde je veľmi horúca a sužovaná veľmi silou radiáciou. Tmavá pologuľa je pritom o mnoho chladnejšia. Tom, ktorý vtedy študoval na Newcastle-under-Lyme School vždy vynikal vo vedeckých predmetoch a keď sa dozvedel, že na Keele University skúmajú extrasolárne planéty, prihlásil sa tam na týždňovú stáž.
 
Coel Hellier, ktorý na Keele University vedie projekt WASP, povedal, že Tom bol veľmi šikovný a rýchlo sa naučil ako správne hľadať planéty. Novoobjavená planéta je klasifikovaná ako „horúci Jupiter“ – ide o plynného obra obiehajúceho veľmi blízko okolo svojej hviezdy. O týchto planétach sa predpokladá, že boli sformované ďalej od svojej hviezdy a do takej blízkosti k nej sa dostali putovaním spôsobeným interakciou s inou planétou. Je teda pravdepodobné, že Tomova planéta nie je jedinou planétou obiehajúcou okolo danej hviezdy.
 
WASP-142b ešte nemá skutočné meno, avšak Medzinárodná astronomická únia vyhlásila súťaž, pri ktorej môže verejnosť navrhovať mená pre extrasolárne planéty. Tom, ktorý by jedného dňa rád študoval fyziku, plánuje, že sa do tejto súťaže zapojí a pre svoju planétu navrhne meno.

Prevzaté z originálu "Work-experience schoolboy discovers a new planet" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,01
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.