Koraly sa prispôsobujú globálnemu otepľovaniu
27.6.2015 00:05:03 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 1312x
Niektoré populácie koralov majú genetické variácie potrebné pre tolerovanie teplej oceánskej vody a ľudia by mohli pomôcť dané gény šíriť. Tento nový objav by mohol zachrániť mnohé útesy, ktoré sú v súčasnosti ohrozované globálnym otepľovaním. Vedci z Texaskej univerzity, Austrálskeho inštitútu morských vied a Oregonskej štátnej univerzity zmiešali koraly z teplejších oblastí austrálskej Veľkej koralovej bariéry s koralmi z chladnejších oblastí o takmer 500 kilometrov južnejšie. Zistili, že larvy koralov s predkami zo severu, kde je teplota vody o 2 °C vyššia, prežili teplotnú záťaž až 10-krát častejšie než koraly s predkami z juhu. Pomocou genómickej analýzy vedci identifikovali biologické procesy, ktoré dodali koralom odolnosť voči teplu a ukázali, že takáto odolnosť sa dá vypestovať relatívne rýchlo.
Mikhail Matz z Texaskej univerzity povedal, že ich výskum preukázal, že koraly nemusia čakať na vznik nových mutácií – záchrana koralov môže začať jednoduchým prisťahovaním koralov z iných oblastí, ktoré budú v pôvodnej populácii šíriť svoje genetické variácie. Larvy koralov dokážu cestovať oceánmi aj prirodzene, avšak ľudia by im v tom mohli ešte pomôcť tým, že budú premiestňovať už dospelé koraly.
Koraly boli po celom svete závažne poškodené stúpajúcimi teplotami hladiny morí. Globálne otepľovanie spôsobilo bielenie koralov – proces zabíjajúci koraly prostredníctvom straty symbiotických rias, ktorými sa koraly kŕmia. Niektoré koraly však majú vyššiu toleranciu voči teplu, avšak pred touto štúdiou nikto nevedel prečo. Koralové útesy zo severného Tichého Oceánu a Karibiku sú veľmi podobné tým, ktoré boli skúmané v tejto štúdii a aj im sa teda dá podobným spôsobom pomôcť. Teplu odolné koraly majú v ochranárskych iniciatívach najvyššiu prioritu.
Okrem Matza na tejto štúdii pracovali aj Line Bay z Austrálskeho inštitútu morských vied, Groves Dixon, Sarah Davies a Galina Aglyamova z Texaskej univerzity a Eli Meyer z Oregonskej štátnej univerzity. Projekt bol financovaný Národnou nadáciou pre vedu a Austrálskym inštitútom morských vied.