Rýchlejší internet vďaka prekonaniu limitov optických káblov
27.6.2015 00:09:11 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2841x
Vedci z Kalifornskej univerzity nedávno zvýšili maximálnu energiu, ktorá sa dá preniesť cez optický kábel (a tým aj dosah toku optických signálov). Tento objav, ktorý prekonal dlho neprekonaný technologický limit, by mohol mať za následok zvýšenie rýchlosti prenosu údajov cez optické káble, ktoré predstavujú jeden zo základných stavebných kameňov internetu. Doteraz zvýšenie energie nad určitú hranicu znamenalo nenapraviteľné poškodenie informácií putujúcich cez optický kábel.
Nikola Alic z Qualcomm Institute povedal, že v dnešnej dobe sú optické káble ako tekutý piesok – čím sa viac snažíme, tým sa rýchlejšie zabárame. Za určitou hranicou narastá s energiou aj rušenie, čo znižuje dosah signálu. Ich prístup však tento limit prekonal a umožnil tak signálom putovať ďalej. V laboratórnych experimentoch vedci úspešne dešifrovali informácie, ktoré cez optický kábel so štandardnými zosilňovačmi putovali rekordných 12 000 kilometrov bez elektronickej regenerácie.
Nový objav v skutku eliminoval potrebu akýchkoľvek elektronických regenerátorov – superpočítačov, ktoré musia spracovať každý kanál prenosu. Elektronická regenerácia moderných svetelných prenosov s 80 až 200 kanálmi určuje cenu a zabraňuje výrobe transparentnej optickej siete. Eliminovanie periodickej elektronickej regenerácie výrazne zníži náklady sieťovej infraštruktúry a prinesie tak efektívnejší a lacnejší prenos informácií.
Prelomový vynález je založený na širokopásmovom zdroji svetla, ktorý predvída vady signálu, nazývané presluchy, a tým ich robí opraviteľnými. Presluchy vznikajú medzi prúdmi informácií cestujúcimi optickými káblami na veľké vzdialenosti. Stojan Radic z Kalifornskej univerzity podotkol, že presluchy medzi komunikačnými kanálmi v optickom kábli fungujú na základe pevne daných fyzikálnych charakteristík. Vo svojej štúdii Alic a Radic prezentovali metódu ako túto vlastnosť presluchov využiť. Ich prístup určuje vlastnosti signálu ešte skôr, než je vyslaný a prijímač tak získa signál, ktorý je bez presluchov spôsobených Kerrovým efektom.
V optickom kábli je informácia vysielaná viacerými komunikačnými kanálmi z ktorých každý pracuje na rozdielnej frekvencii. Inžinieri zosynchronizovali frekvenčné variácie jednotlivých prúdov optických informácií putujúcich cez optický kábel. To už dopredu kompenzovalo presluchy, ktoré sa medzi jednotlivými komunikačnými kanálmi vyskytnú. Presluchy sa tak stali napraviteľnou záležitosťou.
Eduardo Temprana z Kalifornskej univerzity povedal, že aj po dvadsaťnásobnom zvýšení energie optických signálov boli schopní pôvodnú informáciu rekonštruovať. V ich systéme sa nehromadili náhodné skreslenia, ktoré by znemožňovali opätovné poskladanie pôvodného obsahu. Laboratórne experimenty využívali tri a päť optických signálov v kremíkových optických kábloch. Ich nový prístup by sa však dal použiť aj na oveľa väčšie množstvo kanálov. Väčšina dnešných optických káblov má viac než 32 kanálov.
Bill Kuo z Qualcomm Institute dodal, že sa snažia preventívne signál skresliť ešte pred tým, než sa dostane do optického kábla. To má za následok, že toto skreslenie je predvídateľné a napraviteľné. Radicov tím už minulý rok publikoval štúdiu, v ktorej ukázal, že tento koncept je teoreticky možný. Novou štúdiou ho dokázal aj experimentálne.