Z ovocia by sa dalo vyrobiť výkonné palivo
21.6.2007 14:29:26 | QBBC News | Počet zobrazení: 2261x
Americkí vedci tvrdia, že by sa cukor v ovocí ako jablko alebo pomaranč dal premeniť na nový typ paliva pre autá s malým obsahom uhlíka.
V časopise Nature vedci uvádzajú, že palivo vyrobené z fruktózy obsahuje omnoho viac energie ako etanol.
Nezávisle na tomto zistení uvádza britská správa o biopalivách možnosť využiť zbytočné produkty ako plastové obaly na výrobu paliva z bionafty.
Kritici biopalív z ovocia tvrdia, že by ich výroba zvýšila cenu potravín. Politici myšlienky ekologických palív ale nadšene vítajú, pretože ich používanie znamená zníženie škodlivých emisií a závislosť na dovezených palivách.
Kritici tvrdia, že dnešné biopalivá, aj nafta vyrábaná z palmového oleja a etanol vyrábaný z kukurice, nabádajú farmárov k premene ich pôdy na továreň na palivo, čím zvyšujú cenu potravín.
Vedci tvrdia, že z jednoduchého rastlinného cukru fruktózy je možné vytvoriť palivo, ktoré má lepšie vlastnosti ako etanol. Volá sa dimetylfurán a môže absorbovať o 40% viac energie ako etanol, neodparuje sa tak ľahko a je menej nestály.
Fruktózu môžu vedci získať priamo z rastlín alebo ju vyrobiť z glukózy. Na popísanie všetkých dopadov nového paliva je ale potrebný ďalší výskum
-----------------------------------------------------------
V Británii zasa vedci rozšírili známu technológiu výroby biopaliva z palmového oleja aj na iné materiály ako sú drevo, burina a plastové obaly. Vedci tvrdia, že až 30% dopytu po palive v Británii dokážu pokryť z týchto zdrojov.
Hlavnou brzdou projektu je cena výroby tohto paliva, ktorá je desaťnásobne vyššia ako cena výroby súčasných biopalív.