Obrovské ostrovné hlodavce
1.7.2015 02:04:01 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 3009x
Vedci zistili, že hlodavce, ktoré majú zuby podobné dlátu, majú na ostrovoch 17-krát vyššiu šancu narásť do veľkých rozmerov v porovnaní so šancou, akú majú na kontinentoch. Tento objav je v súlade s takzvaným „ostrovným pravidlom“, o ktorom si vedci v minulosti mysleli, že sa na hlodavce nevzťahuje. Paul Durst a Louise Roth z Duke University analyzovali vyše 1 000 populácií hlodavcov, ktoré patrili do 60 rôznych druhov, roztrúsených po celom svete. Tieto druhy zahŕňali myši, potkany, veverice, škrečky a dikobrazy rôznych veľkostí.
Durst a Roth sa snažili identifikovať hlodavce, ktoré sa časom extrémne zväčšili, či zmenšili a v ktorých častiach sveta tieto hlodavce žijú. Zistili, že (v pomere k iným jedincom svojho druhu) najväčšie hlodavce žili na ostrovoch. Viac než polovica populácií hlodavcov na 182 ostrovoch, ktoré preskúmali, sa zaradila do 2,5 percent najväčších jedincov svojho druhu. Jeden skúmaný druh myši, nazývaný Couesov ryžový potkan, bol na ostrove Cozumel dvakrát tak veľký v porovnaní s tým istým druhom v Mexiku a Guatemale (odkiaľ tento druh pochádza). Vedci však nevedia kedy presne hlodavce ostrovy osídlili a ako dlho im trvalo dosiahnuť súčasné rozmery.
Drvivá väčšina ostrovných hlodavcov bola extrémne veľká, avšak našli sa aj hlodavce, ktoré boli nezvyčajne malé. Malé druhy sa vyskytujú na horúcich a suchých ostrovoch. Finlaysonove veverice sa na Tajskom ostrove Ko Lan zmenšili o celú polovicu. Durst si myslí, že dôvodom je nedostatok pestrej potravy.
Zmeny veľkosti zvierat po príchode na ostrov nie sú pre biológov žiadna novinka. Už v roku 1964 zistil biológ J. Bristol Foster, že veľké zvieratá sa na ostrovoch zvyknú zmenšovať a malé zvieratá zas zväčšovať. Tento trend nazval „ostrovným pravidlom“. Ďalší výskum ukázal, že zvieratá ako slony, či jelene sa tohto pravidla vo všeobecnosti držali, avšak až donedávna si vedci neboli istí nakoľko sa to týka aj hlodavcov.
Prevzaté z originálu "Island rodents take on nightmarish proportions" na sciencedaily.com