Najhlbšie žijúca stonožka
3.7.2015 02:52:20 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 2230x
Vedci objavili doteraz najhlbšie žijúcu stonožku na svete. Tento zvláštny tvor žije v jaskyniach chorvátskeho pohoria Velebit v hĺbke až 1 100 metrov a dostal meno Geophilus hadesi po Hádesovi, gréckom bohovi podsvetia. Jaskyne pohoria Velebit sú jedni z najhlbších na svete, a žije v nich aj stonožka pomenovaná po Persefoné, gréckej kráľovnej podsvetia.
Stonožky sú mäsožravce, ktoré jedia iné malé bezstavovce a sú bežnými obyvateľmi jaskýň. V jaskyni sa však zabývajú zvyčajne len na obmedzenú dobu. Stonožky Hádes a Persefoné sú jedinými stonožkami, ktoré žijú výhradne len v jaskyniach, čo im dáva právo byť pomenovanými po kráľovi a kráľovnej podsvetia. Ako väčšina druhov žijúcich v jaskyniach má novoobjavená stonožka viacero unikátnych charakteristík, z ktorých niektoré sú bežné pre jaskynné článkonožce – ako napríklad dlhé tykadlá, segmentované telo a pazúre na nohách. Stonožky Hádes majú silné čeľuste s jedovými žľazami a zahnuté pazúry, ktoré im umožňujú dobre zachytiť korisť. Sú jedným z najväčších predátorov temných jaskýň.
Novoobjavený druh je ďalším unikátnym jaskynným stvorením z Velebitu, 145 kilometrov dlhého pohoria v chorvátskych Dinárach, ktoré sú známe neprekonateľnou biodiverzitou podzemného života. Najhlbšia jaskyňa Velebitu je jaskyňa Lukina jama – Trojama, ktorá je hlboká 1 431 metrov a je 15. najhlbšou známou jaskyňou na svete. Stonožka Hádes nie je vo svojom domove osamelým tvorom, žije s ňou veľké množstvo iných stvorení, z ktorých mnohé zostávajú dodnes neidentifikované. Pavel Stoev z Pensoft Publishers a Sofijského Národného múzea histórie prírody podotkol, že tento objav je ďalším potvrdením toho, ako málo toho vieme o živote v jaskyniach, kde aj v najlepšie preskúmaných z nich dodnes objavujeme stále nové druhy živočíchov.
Prevzaté z originálu "Deepest cave-dwelling centipede discovered" na sciencedaily.com