ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

„Mapa života“ predpovedá mimozemšťanov

7.7.2015 15:15:22 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2660x

Autor novej štúdie evolučnej konvergencie tvrdí, že život, ktorý sa vyvinul na Zemi, je založený na predvídateľných pravidlách. To znamená, že na cudzích planétach podobných Zemi by sa mali vyvinúť podobné organizmy. Popredný evolučný biológ Simon Conway Morris z Cambridgeskej univerzity vo svojej knihe Runy evolúcie prezentoval takzvanú „mapu života“, ktorá určuje vývoj organizmov na Zemi aj mimo nej. Táto mapa života je založená na princípe konvergenčnej evolúcie, ktorý tvrdí, že rôzne druhy sa nezávisle vyvinú do podobných tvarov.

 

Conway Morris povedal, že konvergencia je v skutku všade a od začiatku určovala každý aspekt vývoja života na Zemi. Ak sa raz život objaví, je nevyhnutné aby sa vyvinuli veci ako napríklad proteíny, oči, končatiny či inteligencia. Morrisova kniha hovorí, že evolúcia nie je náhodnou záležitosťou – v skutočnosti funguje na základe nemenných pravidiel. Na cudzích planétach podobných Zemi sa teda musel vyvinúť život podobný tomu na Zemi. Práve evolučná konvergencia je totiž hnacím motorom Darwinovského evolučného prispôsobovania sa. Morris si myslí, že pri rastúcom počte objavených planét podobných Zemi je nezvyčajné, že sme ešte nenatrafili na mimozemšťanov, ktorí sa podobajú ľuďom vzhľadom aj správaním.
 
Morris podotkol, že konvergencia je často považovaná za prekvapujúcu, avšak to neopisuje jej skutočný charakter. Konvergencia sa nachádza všade, takže na nej nič prekvapujúce nie je. Ak sú pravidlá evolúcie predvídateľné, to čo platí na Zemi platí aj na iných planétach našej galaxie, aj na tých mimo nej. Morris už dlho zastáva názor, že mimozemšťania musia mať končatiny, hlavy a telá podobne ako formy života na Zemi, avšak v jeho novej knihe túto myšlienku posunul ešte o krok ďalej, keď predpovedal, že každá planéta podobná Zemi by mala mať predátory, rastliny aj huby, ako aj mnoho ďalších typov organizmov, ktoré sa dajú nájsť na Zemi.
 
Vývin končatín, mozgu a inteligencie je tiež „takmer nevyhnutný“. Konvergencia hrala, podľa Morrisa, významnú úlohu v každej fáze vývoja života na Zemi – od prvých buniek až po prvé tkanivá, zmyslové orgány, končatiny a schopnosť využívať nástroje.
 
Teória konvergencie je založená na myšlienke, že rôzne druhy, ktoré čelia rovnakým výzvam, prídu s podobnými riešeniami, ako si s týmito výzvami poradiť. Bežným príkladom sú chobotnice, ktoré majú oči podobné tým ľudským a používajú svoje chápadlá podobne ako ľudia používajú ruky. Posledný spoločný predok chobotníc a ľudí žil pred 550 miliónmi rokov – odvtedy sa oba druhy vyvíjali nezávisle. Tento predok pritom nemal žiadne z vlastností, ktorými sa chobotnice a ľudia na seba podobajú. Aj kolagén – proteín spojovacieho tkaniva sa vyvinul nezávisle u plesní aj baktérií. Konvergencia teda poskytuje evolučný model, ktorý definuje všetok život. Podobné sú aj charakteristiky správania jednotlivých druhov. Aj keď je história pre každú formu života jedinečná, nakoniec sa všetky tieto cesty spoja.
 
Výskum uvedený v knihe Runy evolúcie však neponúka len odpovede, ale aj nové otázky. Počet objavených, Zemi podobných exoplanét je omnoho vyšší než sme ešte pred pár rokmi považovali za možné. Prečo sme teda známky mimozemského života ešte neobjavili? Morris podotkol, že nevieme presne ako život vzniká, avšak evolučná konvergencia naznačuje, že život sa vyvinie všade, kde je to možné.
 
Podľa Morrisa sa eventuálne vyvinie život na každej planéte v obývateľnej zóne a pravdepodobnosť, že sa niekde vyvinie podobný živočích ako človek je veľmi vysoká. Vzhľadom na to, koľko Zemi podobných planét zrejme existuje, musí byť vesmír plný inteligentných tvorov. Tento výpočet teda podčiarkuje Fermiho paradox, ktorý sa pýta, prečo nás ešte žiadni mimozemšťania nekontaktovali, ak je ich v okolitom vesmíre tak veľa.
 
Morris pracoval na knihe Runy evolúcie šesť rokov a použil v nej informácie z tisícov vedeckých článkov. V tejto knihe sa hovorí aj o mnohých iných témach než len o možnom mimozemskom živote. Morris uviedol, že šabľové zuby sú tiež konvergentné a z ázijského leoparda Neofelis nebulosa by sa v budúcnosti (ak prežije – ide totiž o ohrozený druh) mohla vyvinúť nová šabľozubá mačkovitá šelma. Kniha tiež hovorí, že schopnosť lietať sa nemusela nutne začať vyvíjať len u netopierov či vtákov – začiatkami vývoja lietania mohli prejsť aj iné prehistorické zvieratá. Možnosti evolúcie sú vskutku neobmedzené, avšak len malý počet z nich skutočne funguje a práve tieto fungujúce riešenia sú, podľa Morrisa, cieľom vývoja všetkého života.

Prevzaté z originálu "'Map Of Life' predicts ET. (So where is he?)" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,30
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.