Dopad globálneho otepľovania na tundru
8.7.2015 18:28:54 | Ján Klučársciencedaily.com | Počet zobrazení: 3086x
Nová štúdia vegetácie tundry tvrdí, že výrazné zmeny v jednom z najdôležitejších ekosystémov Zeme sú nielen symptómom klimatických zmien, ale aj možnou príčinou dodatočného urýchlenia otepľovania. Výskum kríkov tundry, ktoré fungujú ako barometer arktického prostredia, ukázal, že zvýšenie teplôt má kladný vplyv na ich rast. Zintenzívnenie rastu kríkov, spôsobené terajším a budúcim otepľovaním Arktídy, môže otepľovanie tejto oblasti aj zvyšku planéty ešte urýchliť.
Vyššie kríky zabraňujú snehu odrážať slnečné žiarenie späť do vesmíru, čo zvýši teplotu pôdy aj rýchlosť topenia ľadovcov. Kríkové porasty tiež zasahujú do výmeny živín a uhlíku v pôde, čím ovplyvňujú ich rozklad a množstvo uhlíku uvoľneného do atmosféry. Druhy kríkov vo vlhkých oblastiach stredných zemepisných šírok Arktídy sú na účinky globálneho otepľovania zo všetkých kríkov najcitlivejšie. V týchto oblastiach je v zmrznutej pôde uskladnené veľké množstvo uhlíku, ktoré by otepľovanie a topenie ľadovcov mohlo uvoľniť do atmosféry.
Medzinárodný tím vedený vedcami z Edinburghskej univerzity a financovaný Arctic Science Comitee preskúmal pomocou letokruhov 60 ročnú históriu kríkov 37 lokalít v 9 krajinách. Isla Meyers-Smith z Edinburghskej univerzity povedala, že rast arktických kríkov je jedným z najvýraznejších príkladov účinkov klimatických zmien na ekosystémy Zeme. Pochopenie variácií medzi rozsiahlymi arktickými územiami by malo vedcom pomôcť lepšie odhadnúť klimatické zmeny tundier, ktoré nás v budúcnosti čakajú a neminú.