ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Desaťnásobný nárast efektivity slnečného palivového článku

20.7.2015 01:09:39 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2930x

Vedci z Eindhovenskej technickej univerzity a Nadácie FOM vytvorili sľubný prototyp nového slnečného článku z fosfidu gália, ktorý dokáže z tekutej vody vyrábať ekologické vodíkové palivo. Základom tohto nového prístupu vo výrobe slnečných článkov sú malinké nanovlákna, vďaka ktorým dosahuje článok desaťnásobnú efektivitu v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi. Dôležité je tiež podotknúť, že tento nový článok využíva 10 000-krát menej cenného materiálu než jeho predchodcovia.

 

Elektrická energia vyrábaná slnečným článkom dokáže spustiť viaceré žiadané chemické reakcie. Tieto reakcie môžu generovať palivá, ktoré sú veľmi sľubnou náhradou znečisťujúcich fosílnych palív. Jednou z možnosti ich výroby je rozdelenie vody prostredníctvom vyrábanej elektriny – čo okrem kyslíku vytvorí aj plynný vodík, ktorý má v chemickom a automobilovom priemysle využitie ako ekologické palivo.
 
Dnes sa síce môže zdať spojenie kremíkového slnečného článku s batériou na delenie vody efektívnym riešením, avšak tento prístup je veľmi nákladný. Veľké množstvo vedcov sa teda snaží objaviť polovodič, ktorý dokáže naraz aj premeniť slnečné svetlo na elektrický náboj, aj rozdeliť vodu. Jedným z najsľubnejších kandidátov na takýto materiál je fosfid gália (GaP), ktorý sa tiež využíva v špecifických farebných LEDkách.
 
GaP má dobré elektrické vlastnosti, avšak jeho slabou stránkou je nízka absorpcia svetla, ak je využitý na veľké a ploché povrchy (ako napríklad slnečné články). Vedci tento problém prekonali tým, že utkali sieť z veľmi malých nanokáblikov GaP, ktoré majú dĺžku len 500 nanometrov (milióntin metra) a hrúbku 90 nanometrov. Táto inovácia desaťnásobne zvýšila produkciu vodíku GaP článku, ktorá tak dosiahla úroveň 2,9 percenta. To predstavuje pre články z GaP rekord, aj keď je to ešte stále ďaleko od 15 percentnej účinnosti systému pozostávajúceho z kremíkového článku a batérie.
 
Výkon nového článku však nie je jeho jediným prínosom. Na výrobu nanokáblikov, z ktorých je článok utkaný, bolo treba 10 000-krát menej vzácneho GaP než na zhotovenie článkov s plochým povrchom. To výrazne znižuje cenu daného článku. Netreba zabúdať ani na fakt, že GaP dokáže extrahovať kyslík priamo z vody, čiže článok tiež ponúka možnosť dočasného uskladnenia slnečnej energie.

Prevzaté z originálu "Nanowires give 'solar fuel cell' efficiency a tenfold boost" na sciencedaily.com - Foto - Eindhoven University of Technology

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,44
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.